Lion's Heart

logo lionsheart

Tymczasowe utwardzenie terenu – jakie opcje rozważyć?

Farma Wiatrowa Korytnica

W określonych sytuacjach możemy stanąć przed potrzebą tymczasowego utwardzenia terenu. Przede wszystkim wymagane jest to w przypadku inwestycji budowlanych i przygotowania placu pod przemieszczanie się ciężkiego sprzętu, a także składowanie materiałów budowlanych. Z tego tekstu dowiesz się dokładnie, czym jest tymczasowe utwardzenie terenu oraz jakie opcje w tym zakresie warto rozważyć.

Tymczasowe utwardzenie terenu – kiedy i po co?

Najczęstszą przyczyną tymczasowego utwardzenia terenu jest potrzeba wykonania inwestycji budowlanej. Teren wzmacnia się po to, aby możliwe było poruszanie się po nim pojazdów specjalistycznych, a także tych przewożących materiały. W tym obszarze utwardza się zarówno drogę tymczasową, jak i plac do składowania materiałów budowlanych. Przy dużych inwestycjach drogowych dochodzi także plac do parkowania pojazdów i przechowywania specjalistycznego i drogiego sprzętu.

Tymczasowe utwardzenie terenu może być wskazane również w innych sytuacjach, np. przy chęci czasowego zwiększenia możliwości magazynowych w firmie czy też w ramach rozwiązania zastępczego dla poprawy estetyki i bezpieczeństwa terenów w pobliżu siedziby firmy.

Jak przygotować teren do prac utwardzających?

W ramach utwardzania gruntu wykorzystuje się wiele rozwiązań budowlanych, w tym m.in. kruszywo, płyty drogowe i inne. Zanim jednak do tego dojdzie, dany teren musi zostać poddany specjalistycznym pracom ziemnym. To m.in. zagęszczanie gruntu, a także jego wyrównanie. Dzięki temu położenie płyt drogowych lub kruszywa będzie bezpieczniejsze, a efekt zdecydowanie trwalszy.

Jakie materiały wykorzystuje się przy tymczasowym utwardzaniu terenu?

Utwardzenie terenu wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. W całym procesie wykorzystuje się profesjonalny sprzęt, a materiał budowlany dostosowuje do danego typu gruntu, właściwości terenu oraz specyfiki jego użytkowania. Wśród popularnych wyborów inwestorów znajdują się m.in.: kruszywo, panele aluminiowe, płyty betonowe i drewniane, płyty metalowe czy też rozwiązania kompozytowe. Poniżej omawiamy wybrane opcje, które warto rozważyć przy tymczasowym utwardzaniu terenu.

Płyty kompozytowe

Płyty drogowe wykonane z kompozytów to innowacyjne i wydajne rozwiązanie, które cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród świadomych klientów. Płyty tego typu (np. TuffTrak) wykonane są z wysokiej jakości polietylenu, który jest odporny na intensywną eksploatację i stanowi dobre podłoże pod pojazdy ciężkie. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane do budowy tymczasowych dróg, utwardzania placów, jak i w innych obszarach.

Panele aluminiowe

Kolejną z ciekawych opcji pozostają panele aluminiowe. Mają bardzo podobną wytrzymałość do płyt kompozytowych i zbliżone parametry techniczne. Produkty tego typu powstają z wysokiej jakości stopu aluminium. Wykorzystuje się je do tymczasowego utwardzania placu budowy czy też do budowy dróg tymczasowych. Atutem paneli jest możliwość ich skręcenia, dzięki czemu tworzą stabilne podłoże i nawet w wyniku intensywnej eksploatacji i złych warunków atmosferycznych nie przesuwają się.

Płyty drewniane

Tymczasowe utwardzenie terenu można wykonać również przy pomocy płyt drewnianych. Ważne jednak, by materiały te pochodziły z lasów o prawidłowej gospodarce leśnej i nie wpływały negatywnie na środowisko naturalne. Drewniane płyty to wybór przede wszystkim pod pasy jezdne na drogach tymczasowych. Z powodzeniem wytrzymają duże obciążenia i sprawdzą się na terenach podmokłych. To kolejny z ich atutów.

Kruszywo i płyty betonowe

Ze względu na niskie koszty produkcji i utrzymania, przez lata dużą popularnością cieszyły się płyty betonowe i kruszywo. Obecnie jednak wykorzystywane są coraz rzadziej. Przede wszystkim dlatego, że sporo trudności sprawia transport tych materiałów, a następnie utrzymanie ich w dobrym stanie. Kruszywo jest podatne na działanie opadów atmosferycznych i wymaga podsypywania. Ponadto po skończonej inwestycji nie ma możliwości stuprocentowego oczyszczenia gruntu z kruszywa. To kolejny minus, na który zwracają uwagę świadomi i wymagający inwestorzy. Płyty betonowe mogą się przesuwać w trakcie eksploatacji, jednak w przypadku tymczasowego utwardzenia placu sprawdzą się lepiej niż kruszywo. Ostateczna decyzja zawsze zależy od inwestora, jego potrzeb i budżetu.

Skorzystaj z usług LionsHeart

Jeżeli stajesz przed wyzwaniem tymczasowego utwardzenia terenu, to warto zapoznać się z ofertą przygotowaną przez LionsHeart. Od lat zajmujemy się wynajmem płyt drogowych i montażem dróg tymczasowych oraz utwardzaniem placów. Każdorazowo oferta współpracy dostosowywana jest do indywidualnych potrzeb inwestora i specyfiki gruntu. Zapraszamy do kontaktu z naszym przedstawicielem!

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Blog