Lion's Heart

logo lionsheart

Czym utwardzić plac? Różne opcje i ich zastosowanie

Farma Wiatrowa Korytnica

Wśród często wykorzystywanych prac budowlanych znajduje się utwardzanie gruntu. W ten sposób przygotowuje się plac do dalszej pracy, np. pod inwestycję budowlaną. Ponadto można utwardzić plac przed siedzibą firmy czy też w pobliżu magazynu, dzięki czemu uzyska się dodatkową przestrzeń do składowania towarów, zwiększy bezpieczeństwo i wygodę codziennej pracy. Sprawdź różne możliwości utwardzania placu, ich charakterystykę oraz potencjał zastosowania.

W jakim celu utwardza się plac?

Utwardzanie placu to prace budowlane, które wykorzystuje się w celu przygotowania gruntu do dalszej inwestycji. W ten sposób przygotowuje się podłoże m.in. pod budowę domów jednorodzinnych, innych budynków czy też dróg. Ponadto utwardzenie placu niezbędne jest wtedy, gdy planuje się transport lub składowanie na nim materiałów budowlanych. Prace budowlane tego typu wykorzystuje się także w zakresie poprawienia estetyki podwórka lub  terenu przed siedzibą firmy. Jeżeli postawisz na utwardzenie gruntu przy magazynie firmowym, to w ten sposób zyskasz dodatkową przestrzeń i relatywnie niskim kosztem zwiększysz potencjał składowania towarów. Powodów utwardzania może być wiele, podobnie jak możliwości wykonania tego typu prac.

Na czym to polega?

W dużym skrócie utwardzanie placu to szereg prac, które prowadzą do zwiększenia wytrzymałości, stabilności i twardości gruntu. Do tego celu wykorzystuje się różnego rodzaju materiały budowlane, które dopasowuje się do specyfiki gruntu, a także realnych potrzeb inwestora. Przy tego typu pracach niezbędne jest doświadczenie i wykorzystanie specjalistycznego sprzętu.

Czym utwardzić plac? Poznaj różne możliwości

Obecnie istnieje wiele rozwiązań w zakresie utwardzania gruntu. To nie tylko tradycyjne kruszywo, ale również płyty betonowe, panele aluminiowe czy rozwiązania kompozytowe. Poniżej przedstawiono wybrane z nich wraz z krótką charakterystyką.

Płyty kompozytowe i panele aluminiowe

To nowoczesne i bardzo wydajne rozwiązanie, które cechuje się dobrymi parametrami technicznymi. Ich atutem są: niższe koszty transportu na miejsce docelowe, łatwość tworzenia połączeń między płytami, a także prosta i wygodna eksploatacja. Tego typu materiały wytrzymują duże obciążenia, dzięki czemu z powodzeniem mogą być użytkowane w różnych sytuacjach. Doskonale sprawdzą się przy budowie drogi tymczasowej oraz utwardzaniu gruntu przy magazynie lub budynku firmowym.

Płyty metalowe

Od lat przy utwardzaniu gruntu stosuje się płyty metalowe z różnego rodzaju stopów. Sposób ich układania sprawia, że potrzeba większej liczby płyt do zabezpieczenia gruntu. Przekłada się to na wyższy inwestycji.

Płyty drewniane

Wciąż popularnym wyborem pozostają płyty drewniane. Zawdzięczają to niskiej cenie produkcji i eksploatacji, a także prostemu montażowi. Z drugiej strony tego typu płyty trudno połączyć w większą połać. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się pod pasy jezdne na drogach tymczasowych, zamiast do utwardzania gruntu. Po opadach deszczu są śliskie i z czasem w wyniku eksploatacji mogą się przesuwać.

Płyty betonowe

Płyty betonowe to stosunkowo tanie i wytrzymałe rozwiązanie. W tym przypadku występują jednak trudności w transporcie i montażu, ponieważ płyty są bardzo ciężkie. Niezbędny do tego jest profesjonalny sprzęt. Z drugiej strony wytrzymałość płyt betonowych sprawia, że dobrze sprawdzają się podczas utwardzania placu. To opcja, które warto rozważyć, planując tego typu inwestycję.

Kruszywo

Choć kruszywo jest tanie, to jednak pod względem eksploatacji jest mało wytrzymałym rozwiązaniem. Drogi i place wysypane kruszywem wymagają większej pielęgnacji i dosypywania materiału, którego ubytki zauważalne są gołym okiem. Powodowane są przez eksploatację oraz opady atmosferyczne, które stopniowo wypłukują materiał. Z drugiej strony w przypadku równego i stabilnego placu, kruszywo spełni swoje zadanie i wytrzyma dłużej. To również atrakcyjna opcja, jeżeli chcesz przygotować grunt pod magazyn na świeżym powietrzu, wykonać plac manewrowy lub parking dla sprzętu. Zdecydowanie gorzej kruszywo sprawdzi się w przypadku drogi tymczasowej.

Wynajem płyt drogowych i paneli do utwardzania gruntu

Jeżeli jesteś zainteresowany utwardzeniem placu lub wykonaniem drogi tymczasowej, to zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naszym przedstawicielem. Od lat zajmujemy się wynajmem, montażem, serwisowaniem i demontażem płyt drogowych różnego typu. Szeroka oferta pozwoli na dopasowanie materiału do Twoich indywidualnych potrzeb i specyfiki użytkowania placu. Oferujemy kompleksowe rozwiązania, dzięki czemu nie musisz martwić się pracami budowlanymi. Nasz zespół zadba o wszystko od A do Z. Zapraszamy do kontaktu i wyboru sprawdzonych i wydajnych rozwiązań w zakresie utwardzania placów.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Blog