Lion's Heart

logo lionsheart

Ułatwienia dla firm telekomunikacyjnych przy budowie masztów

budowa-drogi-tymczasowej-telekomunikacja

Budowa infrastruktury telekomunikacyjnej obejmuje między innymi wznoszenie masztów czy wież pozwalających na montaż anten telekomunikacyjnych i nadawczych, a co za tym idzie — świadczenie usług telekomunikacyjny przez różnych operatorów. Chcąc zadbać o efektywny i bezpieczny przebieg budowy tego rodzaju konstrukcji, firmy telekomunikacyjne decydują się na wdrażanie oraz korzystanie z kolejnych usprawnień na placach budowy.

Maszt telekomunikacyjny — czym jest?

Zgodnie z definicją stworzoną przez ITU, czyli International Telecommunication Union (Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny) maszty i wieże telekomunikacje to stacje bazowe zazwyczaj przyjmujące postać wysokich konstrukcji odciąganych lub samonośnych. Maszty telekomunikacje przeznaczone są do montażu zestawu urządzeń nadawczo-odbiorczych, które przyjmują postać nadajników, odbiorników czy urządzeń dodatkowych pozwalających na zapewnienie dostępu do usług telekomunikacyjnych w danym obszarze.  

Jakie ułatwienia powinny stosować firmy telekomunikacyjne podczas budowy masztów?

Maszty i wieże telekomunikacyjne, nazywane także stacjami bazowymi to konstrukcje zlokalizowane najczęściej w obszarach innych niż miejskie. Ich budowa, poza prawnymi wytycznymi, wymaga także zastosowania dodatkowych usprawnień pozwalających na szybką, wygodną i bezpieczną realizację wszystkich zaplanowanych działań związanych z budową masztu telekomunikacyjnego. Wśród najpopularniejszych ułatwień, które chętnie wykorzystywane są przez współczesne firmy telekomunikacyjne, można wymienić poniższe działania 

Budowa tymczasowego ogrodzenia 

Otoczenie terenu budowy ogrodzeniem to rozwiązanie, które pozwala na zabezpieczenie dostępu do danego placu budowy osobom niepożądanym. Przekłada się to za zminimalizowanie ryzyka kradzieży poszczególnych elementów oraz zabezpieczenie terenu budowy przed wtargnięciem osób postronnych do obszaru budowy podczas przeprowadzania prac, które mogą nieść za sobą bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia czy nawet życia. 

Uzbrojenie miejsca w podstawowe instalacje 

Znacznym ułatwieniem podczas realizacji prac budowlanych przez firmy telekomunikacyjne jest zapewnienie stałego dostępu do podstawowych mediów, jakimi są woda i prąd. Niezależnie od wymagań stawianych przez dane zastosowanie, firma telekomunikacja powinna zadbać o zapewnienie mediów na potrzeby produkcyjne, gospodarcze i przeciwpożarowe.

Budowa dróg tymczasowych 

Zapewnienie optymalnych dróg dojazdu poprzez tworzenie tymczasowych dróg dojazdowych na palcu budowy to jeden z najważniejszych elementów infrastruktury, który często okazuje się niezbędny na dużym placu budowy. 

Budowa drogi tymczasowej — o czym pamiętać?

Budowa tymczasowej drogi dojazdowej to kluczowy elementem organizacji działań realizowanych na miejscu budowy masztów przez firmy telekomunikacyjne — umożliwia on bowiem wjazd pojazdów na teren budowy oraz zapewnienie sprawnego przepływu materiałów. W tym celu, droga tymczasowa powinna spełniać określone wymagania zapewniające ich przydatność do eksploatacji w danych warunkach. Planując budowę drogi tymczasowej, warto więc zwrócić uwagę na kwestie, takie jak:

Wybór układu transportowego wewnętrznego

Planując budowę drogi tymczasowej na placu budowy, można zdecydować się na wyposażenie układu transportowego w dwie lub jedną bramę. Wyposażenie budowy w dwie bramy jest możliwe w przypadku sąsiadowania placu budowy z dwiema drogami dojazdowymi, a rozwiązanie to pozwala na zniwelowanie ryzyka kolizji. Z kolei jedna brama stosowana jest w przypadkach, kiedy nie ma możliwości zainstalowania dwóch bram. 

Sposób wykonania drogi

Sposób wykonania drogi to kolejny czynnik, który należy wziąć pod uwagę podczas planowania jej budowy. W zależności od panujących warunków geologicznych podłoża, a także natężenia i ciężaru przywiązanego transportu można zdecydować  się na wykonanie drogi tymczasowej z kruszywa, drogi tymczasowej modułowej czy drogi tymczasowe z płyt aluminiowych i innych.

Organizacja ruchu na budowie 

Ostatnim etapem eksploatacji dróg tymczasowych na budowie jest ustanowienie, a także następne przestrzegania reguł obowiązujących w organizacji ruchu kołowego i pieszego na placu budowy. W znaczącym stopniu wpływa to na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i zminimalizowanie liczby występujących wypadków.

Wdrożenie ułatwień przez firmy telekomunikacyjne na placach budowy masztów to proces realizowany poprzez zastosowanie ogrodzeń i tymczasowych dróg dojazdowych, a także stałego dostępu do niezbędnych mediów. Działania te stanowią jeden z kluczowych aspektów wpływających na szybkość i efektywność prac realizowanych na placach budowy, a także zwiększenie poziomu bezpieczeństwa panującego podczas budowy masztów czy wież przez profesjonalne firmy telekomunikacyjne.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Blog