Lion's Heart

logo lionsheart

Jakie panele wybrać do budowy drogi tymczasowej

wybór płyt na drogi tymczasowe

Przygotowanie drogi tymczasowej z jakościowych paneli to jeden z wymogów prawa budowlanego stawiany inwestycjom. Na jakie panele postawić w celu maksymalizacji jakości dalszych prac? Przedstawiamy porównanie płyt betonowych, aluminiowych, drewnianych oraz mat TuffTrak. Dzięki temu każdy wykonawca szybko oceni przydatność każdego rodzaju materiału.

Co warto wiedzieć o płytach betonowych?

Płyty betonowe to stosunkowo tanie, jednak trudniejsze w transporcie rozwiązanie wymagające zastosowania dźwigów hydraulicznych. Materiał rzadko ulega poważniejszym uszkodzeniom i dobrze wypada w zmiennych warunkach atmosferycznych. Płyty betonowe to jeden z najlepszych materiałów na skład materiałów budowlanych. Największy problem to waga, transport i jakość mieszanki. Uszkodzone płyty betonowe trudniej wymienić, co znowu wymaga angażowania ciężkiego sprzętu. Instalację utrudnia brak ergonomicznych uchwytów. Wprowadzenie prefabrykatów betonowych wymaga precyzyjnego przygotowania powierzchni, a to dodatkowe koszty.

Właściwości płyt aluminiowych

Aluminium to jeden z lżejszych materiałów, a do tego wykazujący dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne, utratę podstawowych właściwości technicznych przez dłuższy czas użytkowania. Bardziej nowoczesne systemy posiadają uchwyty do przenoszenia elementów, albo odpowiednio profilowaną powierzchnię dla zachowania większej stabilności ruchu. Płyty aluminiowe nie rozmiękają i nie powodują wad gruntu po zdjęciu. W wielu przypadkach pasują do inwestycji realizowanych na terenach wrażliwych ekologicznie. Inwestorzy docenią właściwości antystatyczne oraz jednorodność wykonania płyt. Konstrukcje do tworzenia dróg tymczasowych spotyka się w wielu kolorach. Aluminium doskonale tłumi drgania i zapewnia stabilność dla ciężkich pojazdów.

Krótka charakterystyka płyt drewnianych umożliwiających obniżenie kosztów

Jedna z głównych zalet płyt drewnianych to szybkość rozkładania oraz brak negatywnego wpływu na środowisko. Panele drewniane to ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające prowadzenie dłuższych ciągów komunikacyjnych wychodzących daleko poza bezpośrednią inwestycję. Drewno po obróbce posiada wysoką wytrzymałość, szczególnie na zagrożenia chemiczne. Panele najlepiej wypożyczyć, by uniknąć kosztów składowania. Drewno to materiał w pełni ekologiczny, a niektóre inwestycje budowlane wymagają spełnienia konkretnych norm środowiskowych. Prosty i szybki montaż paneli drewnianych to często ważna przewaga dla kierowników budowy.

Nowoczesne maty TuffTrak

Płyty do budowy dróg tymczasowych wykonuje się również z nowoczesnych kompozytów. Maty TuffTrak wytrzymują ogromne obciążenia eksploatacyjne i posiadają uchwyty do precyzyjnego montażu właściwie w dowolnych warunkach technicznych. W przypadku paneli kompozytowych inwestor nie musi dodatkowo obrabiać gruntu, ponieważ technologia sprawdzi się nawet w przypadku występowania nierówności. Maty są chemicznie obojętne i niezwykle odporne na przebicie. Kompozyt przyśpiesza realnie ruch pojazdów i wypycha zabrudzenia z kół, dzięki specyficznemu wykończeniu. Zwiększona przyczepność zapewnia optymalny stopień bezpieczeństwa.

Czego inwestor oczekuje od paneli do budowy drogi tymczasowej?

  • jedna z najważniejszych potrzeb to wytrzymałość płyty na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne,
  • niski koszt wdrożenia oraz transportu, w czym najgorzej wypadają płyty betonowe,
  • zgodność z warunkami środowiskowymi,
  • materiał nie powinien powodować dodatkowych problemów z gruntem po demontażu,
  • czy w razie uszkodzenia płytę można łatwo zastąpić bez wpływu na realizację inwestycji?
  • uzyskanie wysokiej przyczepności dla maszyn budowlanych i samochodów ciężarowych,
  • proste składowanie lub opcja wynajmu

Przydatny kontakt z wypożyczalnią płyt tymczasowych

Profesjonalne wypożyczalnie płyt do budowy dróg tymczasowych posiadają wiele rodzajów materiałów do wyboru i wspierają inwestorów przy montażu, demontażu, składowaniu, albo świadczą dodatkowe usługi doradztwa technicznego. System TuffTrak wypada w porównaniu najlepiej, chociaż aluminium oraz drewno to też dobre rozwiązanie w zależności od dostępnego budżetu. Beton to powoli przestarzała technologia wyraźnie wypierana przez opatentowane kompozyty, unikalne mieszanki, które wykluczają uszkodzenia gruntu.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Blog