Lion's Heart

logo lionsheart

Budowa dróg tymczasowych z wykorzystaniem płyt TuffTrak – zalety

tufftrak

Inwestycje infrastrukturalne realizowane są obecnie w wielu miejscach naszego kraju. Trwa budowa wielu dróg krajowych, międzynarodowych i ekspresowych. Jednocześnie rynek budownictwa mieszkaniowego jest w fazie bezprecedensowego wzrostu. Zważywszy na te fakty istnieje coraz więcej placów budowy, które wymagają stworzenia tymczasowych dróg dojazdowych lub objazdowych – zarówno jednokierunkowych, jak i dwukierunkowych. Muszą one zostać zaprojektowane i wykonane tak, by były bezpieczne, wytrzymałe i nie wpływały niekorzystnie na środowisko oraz były łatwe w rozbiórce.

Technologia wykonania

W przypadku, gdy wymagana jest nieduża nośność można wykonać drogę tymczasową z kruszywa. Jednakże tego typu rozwiązanie nie zapewnia wysokiej trwałości i jest trudne w usunięciu. Odpowiedzią na większe wymagania jest montaż dróg tymczasowych z płyt. Tradycyjnie stosowane są płyty betonowe – solidne, jednak niemożliwe do prawidłowego ułożenia bez odpowiedniego przygotowania terenu i użycia ciężkiego sprzętu. Nowocześniejszą wersją tego rozwiązania są płyty kompozytowe lub aluminiowe. Materiały te są znacznie lżejsze od betonu oraz nie wymagają tak dobrego przygotowania gruntu. Wybór płyt kompozytowych (zwanych też matami) nie będzie wymagał ponoszenia bardzo wysokich kosztów transportu jak w przypadku betonu, a do ułożenia nie potrzeba ciężkich maszyn, które są kosztowne. Należy także pamiętać o większej odporności na warunki atmosferyczne tworzyw sztucznych, a przez to ich zwiększonej w porównaniu do nawierzchni betonowej trwałości.

Wybór producenta – czym się kierować?

Decyzję o tym, kto dostarczy płyty służące do budowy nawierzchni tymczasowej, warto podjąć kierując się doświadczeniem ich producenta. TuffTrak już od ponad dziesięciu lat dostarcza rozwiązania dla firm na całym świecie, kładąc największy nacisk na bezpieczeństwo oraz czerpiąc z doświadczeń placów budowy dla wielu branż. Stawia na ciągły rozwój swoich technologii, dlatego można mieć pewność, że dostarczy produkty odpowiadające najnowszym standardom.

Czy te standardy mają znaczenie? Warto spojrzeć na zagrożenia jakie niesie za sobą zła jakość materiałów drogi tymczasowej: niszczenie gruntu, opóźnienia, a co za tym idzie straty wizerunkowe i finansowe w przypadku niewywiązania się z kontraktu, a przede wszystkim zagrożenie zdrowia i życia ludzi korzystających z wybranego rozwiązania.

Płyta drogowa a płyta chroniąca podłoże

Rozwiązania TuffTrak są oczywiście płytami drogowymi zapewniającymi prawidłowe przemieszczanie się pojazdów a także osób po ich powierzchni. Jednocześnie jednak chronią podłoże, co jest nie do przecenienia w przypadku wysokich wymagań w tym zakresie ze strony zleceniodawcy. Nawet w przypadku budowy wielkopowierzchniowej, np. tymczasowego parkingu na dużą liczbę pojazdów po usunięciu płyt TuffTrak pierwotna nawierzchnia nie będzie zniszczona i jej przywrócenie do poprzedniego stanu lub całkowita rekultywacja będzie łatwiejsza i mniej kosztowna niż przy zastosowaniu rozwiązań betonowych czy z kruszywa.

Czy tylko droga dojazdowa?

Płyty i maty TuffTrak służą także jako ochrona nawierzchni na polach golfowych, stadionach czy innych dużych połaciach terenu, gdzie ważne jest zabezpieczenie przed zniszczeniem i przegrzewaniem podłoża. Znoszą duże obciążenia, a prawidłowo zamocowane nie będą się przemieszczać i zapewnią bezpieczną i trwałą podporę.

Płyty TuffTrak – szczegóły rozwiązania

To, co zwraca uwagę na pierwszy rzut oka, to wygląd powierzchni mat TuffTrak. Jest ona zaprojektowana tak, by zapewnić maksymalną przyczepność przy zachowaniu właściwego odprowadzania wody i błota. Dzięki temu uzyskuje się wymagane bezpieczeństwo pracy nawet przy dużym obciążeniu i w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

Łączenia mat TuffTrak można wybrać tak, by spełniały wymogi konkretnej drogi tymczasowej. Występują zarówno łączenia odpowiednie dla dróg pofałdowanych, jak i przygotowane na najtrudniejsze wyzwania, solidne „Four3”. Te drugie spełnią doskonale swoje zadanie na silnie obciążonej drodze tymczasowej. Natomiast jeśli zdecydujemy się na wybranie mat z łączeniem za pomocą zachodzenia na siebie, zapewnione zostanie stabilne połączenie nieprzepuszczające błota czy pyłu spod powierzchni płyt.

Maty TuffTrak wykonane są z niezwykle wytrzymałego i chemicznie obojętnego polietylenu, dzięki czemu są bardzo wytrzymałe przy zachowaniu niskiej wagi. Nie wchodzą w reakcje z podłożem czy wodą, a także innymi substancjami, dzięki czemu są odporne na pęknięcia, nie gniją i nie korodują. Zostało to wielokrotnie sprawdzone w skrajnie różnych warunkach – zarówno wilgotnych, zimnych jak i ekstremalnie suchych czy gorących, w różnych częściach świata.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że materiał, z którego wykonane są płyty, nie jest atrakcyjny dla złodziejów – nie jest podatny na kradzieże z racji niezastosowania rozwiązań metalowych.

Indywidualne potrzeby

W niektórych przypadkach (m.in. kiedy konieczna jest większa stabilizacja) może zaistnieć potrzeba wykonania drogi tymczasowej według większych niż zwykle wymagań. TuffTrak ma na to odpowiedź i zapewnia możliwość montażu płyt w systemie „podwójnej warstwy krzyżowej” zwiększając stabilność nawet na bardzo niestabilnym podłożu. Maty są też łatwe do utrzymania – używając wody pod ciśnieniem można łatwo usunąć zabrudzenia z ich powierzchni.

Maty TuffTrak, które doskonale nadają się do budowania dróg tymczasowych są relatywnie tanim, wygodnym i zadziwiająco prostym rozwiązaniem. Zapewniają stabilizację, przyczepność, bezpieczeństwo i łatwość montażu. Są także wszechstronnym narzędziem mogącym sprawdzić się w niemal każdych warunkach. Należy pamiętać o tym, że są dużo łatwiejsze w demontażu od tradycyjnych rozwiązań i nie niszczą się, dzięki czemu mogą być wykorzystane wielokrotnie w różnych miejscach.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Blog