Lion's Heart

logo lionsheart

Droga technologiczna – co trzeba wiedzieć?

droga technologiczna

Droga technologiczna to rozwiązanie stosowane przy różnego rodzaju inwestycjach. Jej budowa związana jest z potrzebą zapewniania sprawnej realizacji przedsięwzięć budowlanych, remontowych i innych. Tego typu nawierzchnia może powstawać z gruntu, jak i z dedykowanych płyt drogowych montowanych modułowo. Te ostatnie są zdecydowanie trwalsze i sprawdzają się tam, gdzie niezbędne jest wykorzystywanie ciężkiego sprzętu. Sprawdź, co warto wiedzieć o drogach technologicznych.

Droga technologiczna – definicja

Sama droga technologiczna nie ma jasno wskazanej definicji legalnej w polskim prawie. Przyjęło się, że za taką drogę uważa się trakt, który wykorzystywany jest doraźnie przy realizacji inwestycji budowlanych, przebudowie infrastruktury i w innych sytuacjach, gdy korzystanie z głównej drogi jest niemożliwe lub niebezpieczne. Pod względem konstrukcji droga technologiczna powinna spełniać najwyższe standardy w zakresie bezpieczeństwa i być zgodna z przepisami polskiego prawa. W związku z tym w procesie projektowania i montażu warto postawić na wsparcie doświadczonych specjalistów. Ewentualne odchylenia od norm mogą powodować zagrożenie dla użytkowników drogi technologicznej i dodatkowe koszty po stronie inwestora.

Dlaczego prawidłowa budowa drogi technologicznej jest tak ważna?

Stworzenie wytrzymałej i bezpiecznej w użytkowaniu drogi technologicznej jest niezwykle ważne. Przez określony czas będzie ona pełniła rolę dojazdu dla sprzętu, maszyn budowlanych czy pojazdów transportujących materiał do danego miejsca. Tego typu infrastruktura powstaje najczęściej przy inwestycjach budowlanych, w tym w obszarze remontów dróg i budowy nowych połączeń. W procesie projektowania i wykonywania drogi technologicznej pod uwagę bierze się kilka podstawowych czynników. Musi ona spełniać rygorystyczne normy w zakresie bezpieczeństwa użytkowania i BHP, a także być zgodna z kwestiami związanymi z ochroną środowiska naturalnego.

Przy tym wszystkim warto zadbać o optymalizację kosztów jej budowy, a także dopasowanie rodzaju wybranej nawierzchni i typu konstrukcji do panujących warunków gruntowych i atmosferycznych. Tylko w ten sposób można zadbać o wysoką efektywność budowy drogi technologicznej i bezpieczeństwo jej użytkowania nawet w dłuższej perspektywie.

Powiązanie budowy drogi technologicznej z zakresem prac inwestycyjnych

Budowa drogi technologicznej jest nierozerwalnie związana z zakresem aktualnie prowadzonych prac inwestycyjnych i do nich dostosowana. W związku z tym w ramach rozwoju projektu lub zmiany jego koncepcji może dochodzić do rozbudowy, przebudowy lub zdemontowania drogi technologicznej. Przy tym wszystkim pod uwagę bierze się również technologię wykonywanych prac, a także ukształtowanie terenu. Droga technologicznamoże mieć jeden kierunek ruchu lub dwa kierunki i zależy to od realnych potrzeb inwestora, a także możliwości lokalizacyjnych.

Podział dróg technologicznych

Drogi technologiczne podlegają kilku podziałom, ze względu na przyjęte kryteria. Pod kątem statusu prawnego wyróżnia się drogi wewnętrzne i publiczne. Drogi wewnętrzne technologiczne nie muszą spełniać ogólnych warunków technicznych dla dróg publicznych. Te drugie im podlegają, przez co ich budowa jest bardziej czasochłonna i skomplikowana. Kolejny podział bierze pod uwagę natężenie ruchu. Tu wyróżnia się drogi doraźne, okresowe i stałe.

Z czego powstają drogi technologiczne?

Drogi tego typu mogą powstawać z różnych materiałów. W Polsce często są to drogi tłuczniowe, czyli powstające na skutek wyłożenia tłucznia na całej długości. Kruszywo jednak nie jest bardzo wytrzymałe i z czasem wymagane jest jego dosypywanie. Ponadto użyty na drogę materiał nie nadaje się do dalszego zastosowania budowlanego, co powoduje straty surowcowe i kosztowe. Innym rozwiązaniem jest budowa dróg technologicznych z modułów, w tym m.in. betonowych płyt, mat czy paneli drogowych.

Nowoczesne drogi z mat i paneli

Rozwój technologii i świadomości konsumentów sprawia, że rosnącą popularnością cieszą się nowoczesne drogi modułowe, które doskonale sprawdzają się jako drogi technologiczne. Mogą być wykonywane z różnego rodzaju materiałów. Standardowym przykładem są płyty drogowe, które układane obok siebie tworzą wytrzymały ciąg komunikacyjny. Małym minusem tego rozwiązania są duże koszty transportu i montażu, ze względu na wagę i gabaryty pojedynczej płyty. Alternatywą pozostają maty drogowe wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Te są znacznie lżejsze dlatego przy jednym transporcie pojazdem HDS można położyć więcej metrów drogi technologicznej.

Dużą wydajnością i wytrzymałością eksploatacyjną cechują się także płyty aluminiowe. Są odporne na duże obciążenia i z powodzeniem poradzą sobie wszędzie tam, gdzie niezbędne jest wykorzystywanie ciężkiego sprzętu budowlanego i nie tylko. Montażem i demontażem drogi technologicznej z powodzeniem zajmie się firma, która oferuje wynajem paneli drogowych. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór płyt na drogi tymczasowe. Zapraszamy do kontaktu w celu sprawdzenia możliwości współpracy i uzyskania indywidualnej wyceny.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Blog