Lion's Heart

logo lionsheart

Transport HDS – na czym polega i kiedy warto skorzystać z usługi?

transport hds

Masz w planach budowę lub remont i potrzebujesz kompleksowego transportu, który pozwoli Ci przewieźć materiały wielkogabarytowe? Każdy, kto choć raz musiał zmierzyć się z tym zadaniem, z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wymagające jest to przedsięwzięcie. Rozwiązaniem może okazać się transport HDS.

Co to jest transport HDS?

Zanim przejdziemy do szczegółowych informacji na temat tego typu transportu, warto odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie, a mianowicie co kryje się za skrótem HDS. Otóż transport HDS to nic innego, jak hydrauliczny dźwig samochodowy, który nazywany jest również żurawiem przeładunkowym. Jest to pojazd ciężarowy, wyposażony w charakterystyczny dźwig. HDS może udźwignąć nawet do 16 t materiału, jego nośność natomiast najczęściej wynosi od kilkuset kilogramów do nawet kilku ton. Jeśli jesteśmy już przy samym dźwigu, należy dodać, że najczęściej jest on montowany na podwoziu auta tuż za kabiną przeznaczoną dla kierowcy, czasem jednak zdarza się, że dźwig jest umiejscowiony za skrzynią załadunkową.

Jak działa HDS?

Zastanawiając się nad działaniem HDS-u, warto skupić się przede wszystkim na pracy dźwigu. Otóż dźwig umiejscowiony na samochodzie działa przede wszystkim dzięki pracy pompy hydraulicznej. Pompa ta z kolei jest napędzana za pomocą silnika samochodowego, który dostarcza jej energię mechaniczną. Urządzenie to zamienia energię mechaniczną na hydrauliczną, a następnie wtłacza ją do instalacji za pomocą odpowiednio dobranego ciśnienia.

Aby mieć pewność co do tego, że obsługa HDS-u pójdzie zgodnie z planem, należy zadbać o to, by osoba zajmująca się pracą na hydraulicznym dźwigu samochodowym miała odpowiednie kwalifikacje, które zgodnie z obowiązującymi przepisami są dzisiaj niezbędne. O uprawnienia na obsługę pojazdów HDS mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 18 lat oraz posiadają prawo jazdy kategorii B. Każdy kandydat musi odbyć badanie lekarskie kwalifikujące do kursu na operatora HDS-u, oraz przystąpić do egzaminu państwowego. Po zdanym egzaminie kursant otrzymuje zaświadczenie wydane przez Urząd Dozoru Technicznego, które potwierdza jego zdolność do pracy.

Rodzaje HDS-u

Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów hydraulicznych dźwigów samochodowych. W zależności od modelu, a także przeznaczenia takiego urządzenia, mogą różnić się od siebie aspektami takimi jak zasięg ramienia, a także dodatkowymi elementami (na przykład podporą, która pomaga utrzymać stabilność urządzeniu).

Do najpopularniejszych, a co za tym idzie również najczęściej wybieranych urządzeń tego typu, należą:

  • HDS z dźwigiem działającym poziomo,
  • HDS z dźwigiem pracującym w pionie,
  • HDS z chwytakami.

Zastosowanie HDS

Tak jak wspomnieliśmy, głównym zastosowaniem hydraulicznych dźwigów samochodowych jest transport towarów (w tym także ponadgabarytowych). W praktyce usługi transportowe HDS najczęściej służą do przewożenia materiałów budowlanych i wykończeniowych, maszyn budowlanych, produktów o dużej masie, kontenerów itp. Warto jednak wspomnieć o tym, że oprócz tradycyjnego przewozu oraz rozładunku towarów, hydrauliczne dźwigi samochodowe wykorzystuje się również przy wycince drzew. To właśnie tam dźwig umieszczony za kabiną sprawdza się najlepiej.

Plusy transportu HDS

Jedną z największych zalet transportu za pomocą hydraulicznych dźwigów samochodowych jest ich wielozadaniowość. Przewaga HDS nad standardowym dźwigiem polega na tym, że korzystanie z dźwigu samochodowego jest po prostu znacznie bardziej ergonomiczne. Dzięki temu, że dźwig jest umiejscowiony na samochodzie ciężarowym, pojazd ten doskonale sprawdzi się podczas długich tras transportowych. Dodatkowo dzięki mobilności dźwigu urządzenie to będzie dobrym rozwiązaniem zarówna na małym, jak i dużym placu budowlanym lub rozładunkowym.

Dlaczego warto postawić właśnie na nas?

Jesteśmy firmą z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie obsługi hydraulicznych dźwigów samochodowych. Doskonale znamy potrzeby naszych klientów i do każdego zlecenia podchodzimy w sposób indywidualny tak, by byli zadowoleni z wykonywanych przez nas usług. Nasi fachowcy posiadają wszystkie niezbędne zaświadczenia Urzędu Dozoru Technicznego, a także wiedzę praktyczną, którą wykorzystują każdego dnia w pracy. Jeśli szukasz sprawdzonej firmy realizującej transport HDS oraz montaż dróg tymczasowych, skorzystaj z naszej oferty.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Blog