Lion's Heart

logo lionsheart

Montaż drogi tymczasowej – kiedy wykonywany jest najczęściej?

montaż drogi tymczasowej

Droga tymczasowa często niezbędna jest na terenie prac budowlanych, ale płyty modułowe stosuje się też w wielu innych obszarach i to nie tylko związanych z ruchem pojazdów. Kiedy najczęściej przydaje się montaż drogi tymczasowej i jakimi zasadami kierować się przy wyborze rozwiązań?

Prawidłowa organizacja ruchu na placu budowy

Droga tymczasowa na placu budowy poprawia płynność ruchu pojazdów ciężarowych, dostawczych, osobowych i najcięższych maszyn budowlanych, bez wpływu na uszkodzenie gruntu. Robocze drogi wykonane z paneli kompozytowych, aluminiowych czy drewnianych ułatwiają proces rozwożenia materiałów budowlanych i nie przeszkadzają w wykonywaniu obowiązków zawodowych. Place budowy wykorzystują układ jedno – lub dwukierunkowy, chociaż jednokierunkowy zapewnia większe bezpieczeństwo. W przypadku montażu drogi tymczasowej na placu budowy trzeba wyznaczyć pracownika odpowiedzialnego za kierowanie ruchem. Panele rozkładane na modułowej zasadzie charakteryzują się wysoką przyczepnością i dają komfort poruszania się pojazdów w większości warunków środowiskowych. Dobrze zamontowane płyty nie wpływają negatywnie na stan gruntu, a po zdjęciu nie pozostawiają żadnych nietypowych śladów.

Budowa farm fotowoltaicznych, prace konserwacyjne w terenie

Montaż drogi tymczasowej okazuje się niezbędny w miejscach, gdzie nie ma w ogóle dostępu do infrastruktury, np. przy konserwacji niektórych linii energetycznych lub turbin wiatrowych. Panele eliminują problem utrudnionego dojazdu, chociażby do farm wiatrowych coraz częściej ustawianych na terenach wiejskich. Poprawiają czas serwisu niektórych instalacji technicznych. Sprawdzają się doskonale na terenach z bardzo miękkim podłożem. Zapewniają szybki dostęp specjalistycznym pojazdom.

Tereny objęte ochroną środowiskową

Tymczasowe drogi aluminiowe można wprowadzić nawet na terenach objętych ochroną środowiskową. Niektóre inwestycje wymagają zaprojektowania przejazdów albo przejść dla pieszych i w tym przypadku maty na drogi tymczasowe zapewniają największą elastyczność. Aluminium zapewnia dodatkowo wysoką odporność na uszkodzenia chemiczne. Takie maty nie przepuszczają płynów, co przekłada się na jeszcze lepsze zabezpieczenie inwestycji. Drogi tymczasowe ochraniają wrażliwe systemy korzeniowe i glebę przed zanieczyszczeniami wynikającymi z cięższego ruchu.

Organizacja eventów w plenerze

Większość koncertów i eventów realizowanych w plenerze wymaga zaplanowania bezpiecznego ruchu pieszych, wyznaczenia parkingów czy stref socjalnych. Drogi tymczasowe w tym przypadku to naturalny wybór. Panele można wykorzystywać wielokrotnie na cyklach imprez, co w dużym stopniu obniża koszty dla organizatorów. Drogi tymczasowe regulują masowy ruch i zapewniają optymalną przyczepność, nawet po zmianie warunków atmosferycznych.

Stabilna podstawa pod ciężkie maszyny i składy materiałów budowlanych

Panele do montażu dróg tymczasowych zamieniają się często w platformy pod ciężkie dźwigi i zapewniają większą stabilność pracy. Uzupełniają platformy montażowe, w tym konstrukcje tworzone doraźnie w różnych projektach. Na panelach można również przechowywać ciężkie materiały, projektować składy czy szybkie parkingi. Za wszystkie kwestie związane z transportem, dopasowaniem, montażem i demontażem płyt modułowych odpowiada najczęściej wyspecjalizowana wypożyczalnia, a zatem inwestor nie ponosi konsekwencji drogiego składowania i może wykorzystywać rozwiązanie doraźnie w zależności od potrzeb.

Poszerzenie placu przy centrum logistycznym

Coraz częściej panele rozkłada się w celu powiększenia przestrzeni użytkowej przy centrach logistycznych, magazynach, halach produkcyjnych. Jeżeli przedsiębiorca potrzebuje więcej miejsca albo poprawienia płynności ruchu może zdecydować się na kontakt z wypożyczalnią płyt na drogi tymczasowe.

Poprawa użyteczności terenów rekreacyjnych

Drogi tymczasowe można zostawić naturalnie na dłużej, co sprawdza się w wielu miejscowościach turystycznych. Maty poprawiają niektóre błędy infrastrukturalne, wpływają pozytywnie na płynność ruchu turystów, stanowią naturalną pomoc organizacyjną przy zwiększonym zainteresowaniu sezonowym niektórymi lokalizacjami.

Dodatkowe ścieżki piesze w celu zwiększenia przepustowości ruchu

Tam, gdzie brakuje ścieżki dla pieszych sprawdzą się rozwiązania modułowe do późniejszego, szybkiego zdjęcia, bez trwałej ingerencji w infrastrukturę.

Szybkie lądowiska dla służb porządkowych i ratunkowych

Z wytrzymałych płyt tworzy się podstawy dla śmigłowców ratunkowych albo innych służb poszukujących możliwości sprawnej organizacji na zagrożonym kataklizmem terenie.

Na zakończenie

Panele, z których wykonuje się tymczasowe drogi, spełniają wiele ciekawych funkcji i zapewniają dużą elastyczność wykorzystania na terenach oddalonych od standardowej infrastruktury.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Blog