Lion's Heart

logo lionsheart

Cena płyt drogowych – co ma wpływ na cenę drogi tymczasowej i jak oszacować jej wysokość?

droga tymczasowa cena

W określonych sytuacjach niezbędne jest przygotowanie drogi tymczasowej z płyt drogowych. Ile kosztuje taka inwestycja i jakie parametry wpływają na ostateczną wycenę. Jak oszacować koszt przygotowania i eksploatacji drogi tymczasowej i uwzględnić go w całościowym koszcie inwestycji? Jakie czynniki brać pod uwagę? Sprawdź.

Czym jest droga tymczasowa?

Jak sama nazwa wskazuje drogi tymczasowe to czasowo budowane ciągi komunikacyjne. W tym celu najczęściej wykorzystywane są płyty drogowe różnego typu, które różnią się parametrami technicznymi, materiałem produkcyjnym i odpornością eksploatacyjną. Drogi tymczasowe najczęściej pełnią rolę dróg dojazdowych na plac budowy, czasowych objazdów w ramach remontów dróg, czy też dojazdów do nowo powstałych osiedli, gdy finalne prace deweloperskie nie zostały jeszcze zakończone. Cena dzierżawy, montażu, transportu i demontażu drogi tego typu może być różna i zależy od kilku głównych czynników. Sprawdź, co wpływa na ostateczny koszt drogi tymczasowej i dowiedz się, jak go oszacować i wpisać w ramowy budżet inwestycji.

Główne czynniki wpływające na koszt drogi tymczasowej

W przypadku drogi tymczasowej cena uzależniona jest od kilku głównych czynników.

Zakres wykonywanych prac

Podstawowe usługi świadczone przez firmy montujące drogi tymczasowe to: dzierżawa, montaż, demontaż, transport na budowę i z budowy. Standardowo inwestorzy decydują się na skorzystanie z całego pakietu, co daje gwarancje należycie wykonanej pracy oraz pozwala zaoszczędzić czas i środki.

Wielkość drogi

Podstawowy parametr to długość i szerokość drogi tymczasowej. Wpływa to bezpośrednio na liczbę płyt drogowych, a także liczebność załogi, która musi je ułożyć. Oczywiście im więcej m2 drogi, tym cena jednostkowa za m2 będzie niższa. To standardowa praktyka, ponieważ wykonanie drogi wymaga mobilizacji zespołu, niezależnie od tego, czy to 10 m2 czy 100 m2.

Koszty transportu

Kolejną częścią składową inwestycji są koszty transportu na budowę i z budowy. Im dalej znajduje się lokalizacja drogi tymczasowej, tym koszty będą wyższe.

Termin realizacji i dostępność płyt drogowych

Budowa dróg tymczasowych ma charakter sezonowy. W związku z tym w okresie wzmożonego zapotrzebowania na te usługi, ich ceny zauważalnie rosną. Klienci mogą zaobserwować spadek cen poza sezonem, gdy płyty są składowane. Wówczas realizatorom opłaca się zejść nieco z ceny, aby płyty wciąż na siebie zarabiały.

Długość dzierżawy

Tu zależność jest bardzo prosta. Im dłuższy okres dzierżawy, tym cena drogi tymczasowej będzie niższa. Wszystko dlatego, że niezależnie od tego, czy to 10 dni czy miesiąc, zakres prac wykonywanych przez firmę montującą ciąg komunikacyjny jest taki sam. W dłuższym okresie koszt ten rozkłada się na więcej dni i dzienna eksploatacja drogi jest tańsza.

Relacje biznesowe

W każdym sektorze niezwykle istotne są relacje biznesowe. Im klient jest lepiej znany i współpraca dłuższa, tym niższa cena płyt drogowych. To standardowa praktyka w tej branży, dzięki której doceniani są lojalni i zaufani partnerzy biznesowi.

Szacunkowe koszty dzierżawy, montażu i eksploatacji dróg tymczasowych. Ile trzeba zapłacić za płyty drogowe?

Oczywiście wpływ na cenę drogi tymczasowej ma również materiał, z którego wykonane są płyty drogowe. Różni się ona w zależności od jakości i wytrzymałości eksploatacyjnej materiałów. Rodzaj produktu determinuje także sposób jego transportu oraz rodzaj sprzętu, który jest niezbędny do realizacji całego zlecenia. Jak oszacować koszty w zależności od typu drogi tymczasowej?

Płyty metalowe

W tym wypadku szacunkowy koszt przygotowania drogi tymczasowej waha się w przedziale 0,3 – 0,4 zł/m2/dzień. Zdarzają się także niższe wyceny, ale wpływ na nie ma ograniczenie świadczonych usług. Standardowo firmy oferują nie tylko położenie drogi, ale również jej transport, demontaż oraz przebudowę w okresie trwania umowy.

Jakie atuty mają metalowe płyty drogowe? Cena to bez wątpienia jeden z nich, ponieważ są względnie tanie. Do tego dochodzi prosty i szybki montaż. Do minusów tego rozwiązania zaliczane są trudności transportowe oraz zmniejszenie realnych rozmiarów drogi. Płyty nakłada się na siebie, dzięki czemu z 12 m2 robi się 9,5 m2, mimo że klient płaci za tę pierwszą powierzchnię. Kolejne wady płyt drogowych metalowych to śliska nawierzchnia (zwłaszcza po opadach), a także brak stabilnego systemu łączenia.

Płyty drewniane

To jeden z popularniejszych wyborów. Podczas jednego transportu można dostarczyć do klienta 300 m2 drogi tymczasowej. Szacunkowa cena dzierżawy i obsługi to 0,5 – 1 zł/m2/dzień. Montaż jest prosty i polega na dosuwaniu do siebie płyt. Wykorzystuje się je m.in. jako pasy pod koła, a nie objętościowo całą drogę. Wówczas atutem jest mniejsza powierzchnia i koszt budowy drogi tymczasowej, która wytrzyma przejazd nawet pojazdów gąsienicowych. Minusy to brak stabilnego łączenia, wysokość drogi, a także śliska powierzchnia po opadach.

Płyty kompozytowe i aluminiowe

W tym wypadku warto opisywać je wspólnie. Parametry techniczne i koszty tych materiałów są podobne. Standardowo w przypadku tej drogi tymczasowej cena wynosi już 0,6–1 zł/m2/dzień. Na jeden transport wchodzi średnio 600 m2 drogi, co jest dodatkowym atutem. W ten sposób maleje koszt transportu, który jest ważną składową całej inwestycji. Płyty tego typu posiadają stabilne łączenia i powierzchnię antypoślizgową, co szybko doceniają klienci i użytkownicy dróg. Płyty nie rozsuwają się i wytrzymują duże obciążenia. W przypadku aluminium to nawet 27 t/m2, a przy kompozycie to 20 t/m2.

Przed wyborem płyt modułowych weź pod uwagę również sposób użytkowania danej drogi. Z dostępnych na rynku rozwiązań zdecydowanie lepiej postawić na płyty kompozytowe i aluminiowe, które mają koszt zbliżony do płyt drewnianych. Będą wydajniejsze i bardziej praktyczne. Trzeba jednak pamiętać, że płyt aluminiowych nie można wykorzystywać do przejazdu pojazdów z metalowymi gąsienicami.

Szacunkową cenę za płyty drogowe możesz obliczyć przez przemnożenie średniej wartości m2 drogi tymczasowej oraz potrzebnej długości i wymiarów. Dla bezpieczeństwa rekomenduje się przyjmowanie wyższej wartości, w której podano cenę płyt drogowych. Obecnie na rynku istnieją spore zawirowania związane z wojną na Ukrainie oraz destabilizacją rynków surowców energetycznych, co może mieć bezpośrednie przełożenie na cenę montażu drogi tymczasowej. Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z usługą przygotowania drogi dojazdowej lub zabezpieczenia gruntu, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Blog