Lion's Heart

logo lionsheart

Budowa sceny muzycznej w plenerze – kilka wskazówek

platformy pod sceny muzyczne

Organizacja festiwali muzycznych i innych imprez plenerowych to spore wyzwanie. Należy zadbać o szereg kwestii. Jedną z nich jest budowa sceny muzycznej w plenerze, która spełni najwyższe standardy bezpieczeństwa i będzie zgodna z obowiązującymi przepisami.

Wybierz dogodną lokalizację

Pierwszym krokiem przy budowie sceny muzycznej jest wybór dogodnej lokalizacji. Zazwyczaj stawia się ją na większej i względnie równej powierzchni. Dobrym wyborem są m.in.: boiska sportowe lub place miejskie. Ważne, aby teren ten był łatwo dostępny zarówno dla osób odpowiedzialnych za budowę sceny, jak i uczestników wydarzenia muzycznego. Docelowe miejsce powinno być wolne od przeszkód i dużych nierówności. Kolejny aspekt, na który koniecznie musisz zwrócić uwagę, to możliwość podłączenia się do sieci energetycznej. Jeżeli jest ona w pobliżu, to będzie to kolejnym atutem miejsca pod wybudowanie sceny muzycznej.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z przedstawicielami władz lokalnych oraz służb, które pomogą w wyborze odpowiedniej lokalizacji. Standardem jest budowanie sceny muzycznej w miejscach, gdzie robiono to już wcześniej.

Zabezpieczenie gruntu pod scenę muzyczną

Zdarza się, że niezbędne jest przeprowadzanie podstawowych prac ziemnych, zanim możliwa będzie budowa sceny muzycznej w plenerze. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie gruntu pod konstrukcję. Tu wiele zależy od specyfiki danego miejsca oraz podłoża. Inne prace zabezpieczające wykonuje się m.in. na plaży z sypkim piaskiem, a inne na łące, gdzie grunt jest utwardzony. Kolejne kluczowe aspekty o m.in.: rozmiar sceny, jej masa (wraz z uwzględnieniem dodatkowych elementów dekoracji i nagłośnienia) oraz wysokość masztów. Oceny tego powinien dokonać prawdziwy ekspert. Tylko w ten sposób można zwiększyć bezpieczeństwo wykonywania, a następnie eksploatowania konstrukcji sceny muzycznej. Jeżeli do budowy niezbędne jest wykorzystanie ciężkiego sprzętu, a dojazd jest utrudniony, to trzeba wybudować drogę tymczasową. Powinna powstać z materiału, który z powodzeniem wytrzyma wysokie obciążenia.

Dedykowane płyty eventowe

Jednym ze sposobów na zabezpieczenie gruntu pod scenę muzyczną w plenerze są płyty eventowe. Stosuje się je tam, gdzie lokalizacja wymaga dodatkowego zabezpieczenia. Płyty doskonale sprawdzają się pod sceną czy też w miejscu ustawienia punktów gastronomicznych. Z jednej strony pozwolą na równomierne rozłożenie ciężaru konstrukcji oraz zapewnią jej stabilność. Z drugiej strony stanowią również zabezpieczenie terenu przed ewentualnymi zniszczeniami. Stosuje się je m.in. na boiskach piłkarskich i w innych lokalizacjach, gdzie ważne jest utrzymanie terenu w dobrym stanie również po zorganizowanej imprezie plenerowej.

Kolejnym atutem płyt eventowych jest to, że dzięki nim można zniwelować ewentualne nierówności terenu. Oczywiście w ten sposób nie poradzisz sobie z dużymi spadami, jednak małe nierówności spotykane na łąkach i boiskach nie będą dużym wyzwaniem. Po rozłożeniu i odpowiednim zamontowaniu płyt eventowych, uzyskuje się płaską powierzchnię, na której można stawiać wybrane konstrukcje. Z powodzeniem można umieszczać na nich dedykowane platformy pod sceny muzyczne. Cała konstrukcja będzie stabilna i bezpieczna w użytkowaniu. Ważne jednak, aby za jej wykonanie odpowiadali prawdziwi profesjonaliści.

Dlaczego warto zadbać o każdy detal?

Przy budowie sceny muzycznej w plenerze musisz zadbać o każdy detal. Właśnie dlatego warto posiłkować się wiedzą i doświadczeniem osób, które zajmują się tym zawodowo. Jako organizator nie zawsze jesteś w stanie trafnie ocenić potencjalne zagrożenie i ryzyko. Staranny wybór miejsca, zabezpieczenie gruntu z wykorzystaniem profesjonalnych płyt eventowych oraz budowa sceny z wytrzymałych i sprawdzonych materiałów to tylko wybrane kwestie. Zadbaj o wszystko, aby zminimalizować ryzyko ewentualnych wypadków w trakcie imprezy czy też uszkodzenia sprzętu, co może wiązać się z dużymi stratami finansowymi. Im więcej aspektów uwzględnisz na etapie projektowania i budowania sceny muzycznej, tym większy spokój zachowasz w trakcie samego wydarzenia.

Zapraszamy do kontaktu z Lion’s Heart

Jako Lion’s Heart od lat specjalizujemy się w zabezpieczaniu gruntu pod budowę scen muzycznych w plenerze. Posiadamy specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu przywieziemy płyty eventowe i maty na miejsce wydarzenia oraz zadbamy o ich montaż. W ten sposób zdejmiemy z Twoich barków część kluczowych prac, które trudno byłoby wykonać we własnym zakresie. Gwarantujemy fachowe zabezpieczenie gruntu oraz przygotowanie wytrzymałej powierzchni pod postawienie konstrukcji sceny muzycznej w różnych warunkach plenerowych. Do każdego klienta podchodzimy w sposób indywidualny. Oferujemy transport, montaż i demontaż płyt eventowych. Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem, aby poznać szczegóły ewentualnej współopracy.