Lion's Heart

logo lionsheart

Droga tymczasowa z płyt betonowych i z płyt aluminiowych – porównanie

plyty aluminiowe na drogi tymczasowe

Budowa drogi tymczasowej wymagana jest w wielu sytuacjach. Tworzy się ją m.in. w przypadku nowych inwestycji infrastrukturalnych, budów czy też montażu turbin wiatrowych. Na rynku dostępne są różne materiały, które mogą posłużyć do przygotowania drogi tymczasowej. Do popularnych należą płyty betonowe. Porównajmy je z panelami aluminiowymi.

Płyty betonowe na drogi tymczasowe – charakterystyka

Od lat do powszechnie stosowanych materiałów na drogi tymczasowe zaliczane są płyty betonowe. Jest to związane m.in. wysoką wytrzymałością eksploatacyjną betonu. Z drugiej strony budowa drogi z jego wykorzystaniem wymaga odpowiedniego przygotowania sprzętowego. Transport płyt betonowych wiąże się z większymi kosztami. Wszystko dlatego, że na jedno auto można zapakować ich odpowiednio mniej, niż w przypadku lżejszych alternatyw. Ponadto samo układanie drogi tymczasowej z płyt betonowych wymaga zastosowania ciężkiego sprzętu. Każda pojedyncza płyta waży na tyle dużo, że nie sposób przenieść jej ręcznie.

Oczywiście dobrej jakości płyty MON wykonane ze zbrojonego betonu charakteryzują się wysoką wytrzymałością eksploatacyjną, dzięki czemu z powodzenie mogą poruszać się po nich ciężkie pojazdy kołowe i gąsienicowe. Ważne jednak, aby tego typu droga była odpowiednio przygotowana. Kluczem jest wyrównanie podłoża, dzięki czemu zapewni się pożądaną płaszczyznę drogi. Jednocześnie płyty betonowe są odporne na działanie trudnych warunków atmosferycznych, w tym wysokich mrozów oraz na uszkodzenia mechaniczne. Z drugiej strony płyty betonowe kładzione są jedna przy drugiej i nie ma skutecznego sposobu na ich łączenie. W związku z tym podczas intensywnej eksploatacji może dochodzić do ich przemieszczania się, a droga wymaga okresowej konserwacji. Materiał ten stosuje się jednak wtedy, gdy planowana jest duża inwestycja, która wymaga solidnego i trwałego dojazdu. Choć koszt budowy takiej drogi tymczasowej jest wyższy, to jednak w skali całej inwestycji nie stanowi dużego obciążenia dla inwestora.

Płyty aluminiowe na drogi tymczasowe – charakterystyka

Ciekawym wyborem na drogi tymczasowe są płyty aluminiowe. Dostosowane są do ruchu ciężarowego i poruszania się po nich dźwigów. Wysokiej jakości płyty gwarantują wytrzymałość przy obciążeniu nawet do 250 ton na m². Jednocześnie materiał ten jest lekki, dzięki czemu łatwiej o jego transport i montaż. Koszty z tym związane są odpowiednio mniejsze niż w przypadku płyt betonowych. Dzięki temu wybór ten pomaga w zoptymalizowaniu budżetu prowadzonej inwestycji przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Płyty aluminiowe doskonale sprawdzają się przy budowie dróg tymczasowych o jednolitej powierzchni, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością. Dzięki temu stosuje się je również na placach manewrowych. Dodatkowym atutem tego materiału jest to, że można montować go na miękkich powierzchniach. Wszystko dlatego, że panele aluminiowe lepiej rozkładają obciążenia. Pojedyncze panele skręca się ze sobą, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko ich rozszczepiania i przesuwania się drogi dojazdowej. Płyty tego typu ze względu na swoją stabilność doskonale sprawdzają się w trudnych warunkach glebowych oraz w niestandardowych realizacjach, np. przy eventach plenerowych. Warto pamiętać o tym, aby stawiać tylko na sprawdzone rozwiązania rynkowe i panele powstające z wysokiej jakości stopu aluminium. Zwiększy to bezpieczeństwo użytkowania drogi tymczasowej.

Na który materiał postawić?

Oczywiście wybór zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb inwestora. Obecnie coraz częściej odchodzi się od starych płyt betonowych, które są trudniejsze w transporcie, montażu i utrzymaniu, a także powodują większy ślad węglowy. Rosnącą popularnością cieszą się nowoczesne i wydajne alternatywy, w tym m.in. płyty aluminiowe lub kompozytowe. Płyty aluminiowe odpowiednio ochronią i zabezpieczą grunt oraz pozwolą na przygotowanie jednolitej i wytrzymałej drogi tymczasowej. To wybór świadomych konsumentów, którym zależy na drodze odpowiednio dopasowanej do rodzaju gruntu. Wysoka wytrzymałość tego typu paneli sprawia, że z powodzeniem sprawdzą się w roli drogi dojazdowej na budowę, drogi tymczasowej jako objazdu czy też w formie drogi dojazdowej do posesji. Materiał ten efektywnie można eksploatować przez wiele lat.

Montaż dróg tymczasowych w Lion’s Heart

Jako Lion’s Heart specjalizujemy się w montażu dróg tymczasowych. Dysponujemy specjalistycznym sprzętem, dzięki czemu zadbamy o transport paneli aluminiowych, ich montaż, serwisowanie oraz demontaż. Każdy z oferowanych przez nas materiałów charakteryzuje się wysoką jakością eksploatacyjną i spełnia najwyższe standardy rynkowe. Nasi specjaliści dokładnie zapoznają się z Twoimi potrzebami oraz przygotują rozwiązanie szyte na miarę. Z powodzeniem realizujemy nawet bardzo duże zlecenia w Polsce i za granicą. Poza panelami aluminiowymi w swojej ofercie posiadamy również płyty drogowe kompozytowe i drewniane. Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem.