Lion's Heart

logo lionsheart

Tanie płyty drogowe – na jakie rozwiązanie się zdecydować?

wynajem płyt drogowych tanio

Budowa drogi dojazdowej, drogi tymczasowej czy też placu manewrowego na budowie wymagają nakładów finansowych. Całkowity koszt tego typu inwestycji zależy m.in. od rodzaju wybranego materiału, specyfiki gruntu oraz czasu eksploatacji konstrukcji. Wiele osób zastanawia się, jakie płyty drogowe są najtańsze? W tym artykule zwrócimy uwagę na to, jakie tanie materiały wybrać i co dokładnie wpływa na ich cenę.

Kupno czy wynajem – co się bardziej opłaca?

Wpływ na cenę płyt drogowych ma wiele czynników. Jako inwestor możesz zdecydować się na zakup materiałów na własność lub na ich wynajem. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Kupno płyt drogowych to spory wydatek, dlatego na ten krok decyduje się mało inwestorów. Tego typu materiały należy odpowiednio przechowywać, a do ich obsługi niezbędny jest specjalistyczny i ciężki sprzęt. Jeżeli jednak jako inwestor budujesz dużo inwestycji, to budowanie dróg tymczasowych i dojazdowych we własnym zakresie może mieć swoje uzasadnienie ekonomiczne.

Zdecydowanie częściej jednak inwestorzy decydują się na wynajem płyt drogowych z zapewnieniem sobie kompleksowej usługi ich transportu, montażu i demontażu. Tym na co dzień zajmujemy się w Lion’s Heart. Skorzystanie z wynajmu płyt drogowych pozwala na zoptymalizowanie kosztów całej inwestycji. Ostateczna cena usługi zależy nie tylko od rodzaju materiału, ale również lokalizacji drogi i czasu wynajmu płyt. To sprawia, że szukając płyt drogowych tanio, może okazać się, że bardziej wytrzymałe i lepsze materiały okażą się tańszą inwestycją w długofalowej perspektywie.

Tanie płyty drogowe – jakie wybrać?

Wśród tanich płyt drogowych warto zwrócić uwagę przede wszystkim na płyty metalowe i drewniane. Obecnie to najbardziej ekonomiczny wybór, który gwarantuje dobre parametry techniczne przygotowanej nawierzchni. Ostateczna wycena wynajmu i budowy drogi tymczasowej z wykorzystaniem płyt metalowych i drewnianych zależy od lokalizacji inwestycji, długości wynajmu, wielkości zamówienia czy też zbudowanych relacji biznesowych. Poniżej przedstawiamy kluczowe plusy i minusy obu wariantów. Zapoznaj się z nimi, a dokonasz lepszego wyboru pod kątem swoich potrzeb.

Drewniane płyty drogowe

Jeżeli chcesz wynająć płyty drogowe tanio, to bez wątpienia musisz zwrócić uwagę na materiały drewniane. Według aktualnych stawek średnia cena wynajmu i budowy drogi z płyt drewnianych wynosi 0,5 – 1 zł/m2/dzień. Drewno wykazuje wysoką odporność na warunki atmosferyczne i z powodzeniem może być wykorzystywane w polskim klimacie. Ze względu na położenie geograficzne Polski surowiec ten jest łatwo dostępny i relatywnie tani. Przekłada się to na koszt, który musi ponieść inwestor.

Parametry techniczne i wytrzymałościowe płyt drogowych dopuszczają poruszanie się po nich ciężkich pojazdów, w tym pojazdów gąsienicowych. Zazwyczaj układa się dwa pasy pod koła i gąsienice. Jeden transport pozwala przewieźć płyty na ok. 300 m2 drogi tymczasowej z płyt drewnianych. Jeżeli potrzeby inwestora są większe, to może wpłynąć to na dodatkowe koszty związane z transportem, jednak i tak materiał ten pozostanie jednym z najtańszych rozwiązań. Minusy tego wyboru to przede wszystkim:

  • brak możliwości trwałego łączenia ze sobą pojedynczych płyt drewnianych;
  • śliskie podłoże po opadach atmosferycznych lub przymrozku;
  • wysokość drogi (podniesiona względem gruntu);
  • potrzeba wykonywania zwiększonych prac serwisowych w trakcie długotrwałej eksploatacji drogi.

Metalowe płyty drogowe

W przeliczeniu na metr kwadratowy drogi jeszcze tańszym wyborem okazują się płyty metalowe. Tu inwestor może oczekiwać wyceny nawet na poziomie 0,3 – 0,4 zł/m2/dzień. Płyty tego typu doskonale sprawdzą się w przypadku mniejszych potrzeb inwestora oraz wtedy, gdy szukasz większych oszczędności. Oczywiście panele metalowe mają nieco słabsze parametry użytkowe, jednak z powodzeniem powinny spełnić swoje zadanie.

Po opadach płyty metalowe, podobnie jak drewno, również są śliskie. Panele tego typu nie mają stabilnego systemu łączenia, dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie gruntu przed rozpoczęciem budowy drogi tymczasowej, dojazdowej lub placu.

Oferujemy atrakcyjne ceny wynajmu płyt drogowych i budowy dróg tymczasowych

Jako Lion’s Heart od lat specjalizujemy się w budowie dróg tymczasowych. Oferujemy atrakcyjne ceny i wybór różnego rodzaju materiałów. Po analizie Twoich potrzeb przygotujemy dedykowaną ofertę współpracy. Usługi świadczymy w oparciu o wieloletnie doświadczenie i z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, w tym samochodów transportowych typu HDS. W ofercie posiadamy wydajne i tanie płyty drogowe drewniane i metalowe, dzięki czemu bez trudu wybierzesz ofertę skrojoną na miarę swoich oczekiwań. Zapraszamy do kontaktu z naszym specjalistą w celu zapoznania się warunkami współpracy.