Lion's Heart

logo lionsheart

Rozbudowa sieci 5G w Polsce – perspektywy

budowa masztu energetycznego droga

Obecnie w wielu rozwiniętych krajach stawia się na rozbudowę sieci 5G. To trend, który związany jest z rozwojem technologii, a także wymóg związany z przepisami zawartymi w aktach Komisji Europejskiej. W tym obszarze Polska nie jest wyjątkiem i w naszym kraju również przygotowano dedykowaną strategię rozwoju sieci 5G, a także założenia Narodowego Planu Szerokopasmowego. Sprawdź, jakie są perspektywy w tym obszarze.

Co zakładają akty Komisji Europejskiej?

Władze Unii Europejskiej przygotowały akty, które regulują rozwój sieci 5G w Europie oraz nadają mu konkretny kierunek. Podstawowe cele odgórnych przepisów Komisji Europejskiej dotyczą stworzenia bezpiecznego i niczym niezakłóconego dostępu do sieci 5G na wszystkich szlakach komunikacyjnych i we wszystkich obszarach miejskich w UE do 2025 roku.

Czym właściwie jest 5G?

Tym mianem określa się piątą generację sieci komórkowej, która ma być wyraźnie szybsza i zapewniać większą wydajność niż do tej pory stosowane rozwiązania. Zmiana sieci na 5G ma sprawić, że w tym samym momencie do sieci będzie można podłączyć miliony dodatkowych odbiorników. Ma to się przełożyć na zwiększenie komfortu użytkowników internetu, a także korzystnie wpłynąć na rozwój wielu sektorów gospodarki oraz cyberbezpieczeństwa.

Sieć 5G i perspektywy w Polsce

Rozbudowa sieci 5G jest jednym z priorytetów w kontekście rozwoju technologii komórkowej w Polsce. Według przeprowadzanych analiz wpłynie to korzystnie na rozwój sieci prywatnych, a także na powstawanie nowych graczy na rynku technologii komórkowej i dostaw internetu. Zainteresowanie możliwościami sieci 5G będzie wzrastać w wielu sektorach gospodarki. Odpowiednie wykorzystanie zbudowanego potencjału usprawni działanie wielu obszarów administracji publicznej oraz poprawi cyberbezpieczeństwo użytkowników sieci. Jednym z największych beneficjentów wprowadzenia sieci 5G będzie sektor przemysłu, co już widzimy w Polsce. W ostatnich latach  naszym kraju prowadzone są zakrojone na szeroką skalę inwestycje związane z budową nowoczesnych masztów niezbędnych do rozwoju sieci 5G.

Wyzwania związane z budową masztów 5G

Jednym z wyzwań związanych z rozbudową sieci 5G w Polsce jest przygotowanie i wdrożenie nowych masztów, które będą pracowały na wyższych zakresach częstotliwości. To pasma o częstotliwości 700 MHz, 3,4-3,8 GHz oraz 26 GHz. Od lat stosowane są na całym świecie i wykorzystuje się je w sieciach Wi-Fi, telefonii komórkowej i radiokomunikacji. Stawianie tego typu masztów wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Poprzedzane jest to dokładną analizą środowiskową, aby nowa konstrukcje nie wpływała negatywnie na środowisko naturalne, w tym nie zakłócała migracji ptactwa. Ponadto niezbędne jest wyrównanie i przygotowanie podłoża, a także budowa nowych dróg dojazdowych.

Te ostatnie są wymagane nie tylko przy budowie masztu telekomunikacyjnego, ale również pod kątem jego serwisowania i wykonywania doraźnych prac naprawczych. Sprawdzonym rozwiązaniem jest budowa tymczasowych dróg dojazdowych z różnego rodzaju płyt drogowych. W ten sposób gwarantuje się bezpieczny i stabilny dojazd oraz przyspiesza całą inwestycję. Jako Lion’s Heart specjalizujemy się w budowie i obsłudze tymczasowych dróg dojazdowych z różnych materiałów.

Prognozowany wzrost na rynku sieci opartych na światłowodach

Choć Polska obecnie znajduje się wśród europejskich krajów słabiej rozwiniętych i zaangażowanych w sieć 5G, to jednak w najbliższych latach powinno się to zmienić. Powinniśmy obserwować dynamiczny wzrost w tym sektorze, a także zauważalną rozbudowę sieci 5G i nowe maszty, które powstaną w wielu miejscach w Polsce. Ponadto liczba inwestycji w chmurowe centra danych i sieci szerokopasmowe sprawi, że przez wiele lat na rynku obserwowany będzie rozwój sieci opartych na światłowodach. W ciągu dekady rynek ten może wzrosnąć nawet o 50% i w globalnej skali osiągnąć przychody przekraczające 11 mld dolarów.

Wzrost zatrudnienia

Zmiany związane z rozbudową i wdrożeniem sieci 5G w Polsce zwiększą zatrudnienie w tym sektorze gospodarki. Inwestorzy będą potrzebowali wielu wykwalifikowanych specjalistów, a także pracowników fizycznych. Powinno to się przełożyć na rozwój gospodarczy wielu ośrodków w Polsce, w tym również miejsc z większymi wskaźnikami bezrobocia. To kolejny plus, który wiąże się z rozbudową sieci 5G w naszym kraju.

Zapraszamy do kontaktu

Jeżeli stajesz przed wyzwaniem budowy drogi dojazdowej do masztu telekomunikacyjnego, turbiny wiatrowej lub innych obiektów, zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem. Od lat współpracujemy z inwestorami prywatnymi, przedsiębiorcami i instytucjami. W codziennej pracy wykorzystujemy tylko sprawdzone materiały i nowoczesny sprzęt. Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem w celu zapoznania się ze szczegółami współpracy.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Blog