Lion's Heart

logo lionsheart

Przygotowanie placu budowy – zasady organizacji ruchu

wynajem paneli drogowych

Organizacja placu budowy wiąże się z uzbrojeniem, przygotowaniem strefy socjalnej, a także z wyznaczeniem dróg tymczasowych wykonanych z tworzyw sztucznych, aluminium, albo bardziej zaawansowanych materiałów wytrzymujących nawet obciążenia chemiczne. W jaki sposób podejść do przygotowania placu budowy i prawidłowo zarządzać ruchem pojazdów poruszających się po terenie inwestycji? Poniżej kilka praktycznych wskazówek.

Odpowiedzialność kierownika budowy

Za wszystkie działania dotyczące przygotowania terenu odpowiada kierownik budowy na podstawie przepisów prawa budowlanego, aktualnych norm BHP i struktury samej inwestycji. Organizację placu budowy rozpoczyna się od ogrodzenia i wystawienia tablicy informacyjnej w czytelnym, łatwo dostępnym miejscu. Krótko mówiąc, na teren inwestycji powinny mieć dostęp tylko osoby uprawnione. Po ogrodzeniu i uzbrojeniu przychodzi czas na podjęcie decyzji o montażu tymczasowych paneli drogowych – układanych jako drogi jedno- lub dwukierunkowe. Jedna z bezpieczniejszych zasad organizacji ruchu dotyczy przemieszczania pojazdów w jednym kierunku, bez zawracania i realizacji skomplikowanych manewrów. Drogi tymczasowe najlepiej ułożyć możliwie najbliżej istniejącej infrastruktury, głównie dróg gminnych.

Najważniejsze punkty dobrze zorganizowanego placu budowy

Dobrze zorganizowane place budowy posiadają parking dla pracowników z jasnymi oznaczeniami i systemem kontroli dostępu. Przy większych projektach przyda się budynek wydzielony specjalnie dla ochrony, prosta myjnia, oddzielna rampa dla rozładunku, większa strefa do dystrybucji odpadów. Prawidłowy ruch zakłada zazwyczaj okrążenie podstawowego placu. Samochody i maszyny nie powinny przeszkadzać w robotach. Pracowników należy poinformować również o dostępności zaplecza higieniczno-sanitarnego czy środków ochrony. Ruch samochodów, maszyn i pieszych najlepiej rozdzielić i precyzyjnie oświetlić.

Szybkie podsumowanie kolejności prac organizacyjnych

  • stworzenie ogrodzenia i informacji o realizowanej inwestycji zgodnie z normami prawa budowlanego,
  • doprowadzenie energii i zaplecza socjalnego,
  • organizacja ruchu za pośrednictwem dróg tymczasowych,
  • jasne oznaczenie składów, magazynów, innych stanowisk.

Zróżnicowane zastosowane tymczasowych płyt z wypożyczalni

Płyty do budowy dróg tymczasowych służą jednocześnie do tworzenia parkingów, szybkich składów na materiały budowlane czy ścieżek ruchu dla pracowników lub osób postronnych. Dotychczas na budowach sprawdzały się głównie płyty betonowe, ale obecnie wykorzystuje się lżejsze materiały, w tym aluminium, drewno, kompozyty odporne na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne, wahania temperatur. Droga tymczasowa pod kątem wytrzymałości nie różni się znacząco od zwykłego asfaltu i posiada doskonałą przyczepność. Płyty z lekkich kompozytów rozkłada się bez udziału ciężkiego sprzętu, a profesjonalne wypożyczalnie przejmują odpowiedzialność za transport, późniejszy demontaż i doradztwo. Organizacja placu budowy kończy się inspekcją i podjęciem decyzji o kontynuacji robót.

Dodatkowe normy i zabezpieczenia, a także prawidłowe kierowanie ruchem

Na wielu budowach pojawia się ryzyko upadku ciężkich przedmiotów z wysokości, dlatego ruch pieszych i pojazdów może odbywać się w ciągach dodatkowo zadaszonych albo odpowiednio oddalonych. Na terenach podmokłych albo piaszczystych lekkie kompozyty sprawdzają się lepiej od płyt betonowych. To w dużym stopniu warunki geologiczne uzależniają kontakt z wypożyczalnią płyt drogowych. Prawidłowy schemat organizacji budowy zakłada maksymalną drożność dróg dojazdowych, czyli brak problemów z wjazdem i wyjazdem na plac. Wszystkie środki transportu muszą docierać możliwie najbliżej miejsca docelowego, do którego zostały przeznaczone.

Na zakończenie

Dobra organizacja placu budowy przekłada się na tempo realizacji prac i zapewnia maksymalne bezpieczeństwo pracownikom. Płyty tymczasowe umożliwiają ochronę gruntu przed uszkodzeniem ciężkim sprzętem. Właściwie oznaczony plac budowy funkcjonuje najczęściej w otoczeniu społecznym, dlatego podejmowane działania nie powinny utrudniać życia sąsiedztwu.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Blog