Lion's Heart

logo lionsheart

Maty drogowe – sposób na zabezpieczenie infrastruktury miejskiej

maty drogowe

Podczas różnego typu prac wykonywanych w przestrzeni miejskiej należy odpowiednio zabezpieczyć istniejącą infrastrukturę. Dotyczy to również: chodników, dróg, placów i gruntów, które mogą ulec uszkodzeniu podczas prac budowlanych, organizacji eventów czy też badań archeologicznych. Skutecznym rozwiązaniem w tym zakresie są maty drogowe. Sprawdź, jak wykorzystać je do zabezpieczenia infrastruktury miejskiej.

Czym są maty drogowe?

Maty drogowe to produkty, które wykorzystywane są zarówno przy budowie tymczasowych dróg dojazdowych, jak i w ramach zabezpieczenia podłoża w innych sytuacjach. Ich zadaniem jest przenoszenie obciążeń oraz ochrona podłoża przed uszkodzeniami. Sprawdza się to zarówno w przypadku: chodników, dróg i placów, jak i terenów zielonych, np. w parkach miejskich. Na rynku dostępne są maty drogowe o różnej charakterystyce i parametrach technicznych. Warto zapoznać się z ich potencjałem użytkowym i wybrać materiał dostosowany do swoich potrzeb i planowanego użycia. Pomogą Ci w tym eksperci naszej firmy.

Kiedy wykorzystać maty drogowe w celu ochrony infrastruktury miejskiej?

Potencjał zastosowania mat drogowych w ramach ochrony infrastruktury miejskiej jest bardzo szeroki. Poniżej przedstawiamy najczęstsze zastosowania oferowanych przez nas rozwiązań technologicznych w przestrzeni miejskiej. Korzystają z nich zarówno jednostki administracji publicznej, spółki skarbu państwa, jak i firmy prywatne.

Organizacja eventów

Organizacja eventu w przestrzeni miejskiej to spore wyzwanie logistyczne. Wydarzenia te odbywają się zazwyczaj na placach miejskich, stadionach sportowych lub większych terenach zielonych (np. w parku). Zazwyczaj buduje się tam scenę. Przed postawieniem konstrukcji warto zabezpieczyć podłoże za pomocą mat, które będą przenosiły obciążenia i zredukują ryzyko ewentualnych uszkodzeń podłoża. Oczywiście na teren imprezy muszą dojechać ciężkie pojazdy, co często wiąże się z koniecznością zamontowania tymczasowej drogi dojazdowej z mat drogowych. To skuteczne rozwiązanie, które zabezpieczy różne elementy infrastruktury miejskiej i tereny zielone.

Objazdy przy remontach dróg

Co jakiś czas w mieście występuje potrzeba wyremontowania lub przebudowania drogi. Na czas wyłączenia jej z użytkowania proponuje się rozwiązanie zastępcze w postaci objazdu. Ten często wytyczany jest po terenach, które wymagają dodatkowego wzmocnienia i zabezpieczenia. Dotyczy to m.in. chodników czy trawników. W takiej sytuacji nieocenionym wsparciem są płyty drogowe, dzięki którym szybko i sprawnie można zamontować drogę objazdową, a po zakończonej inwestycji ją zdemontować. W ten sposób zredukuje się ryzyko uszkodzenia istniejącej infrastruktury i ewentualnych kosztów związanych z jej naprawą.

Prace budowlane w przestrzeni miejskiej

Prowadzenie inwestycji budowlanych w przestrzeni miejskiej wymaga odpowiedniego przygotowania. Nowe obiekty często powstają w miejscach, gdzie brakuje dobrych dróg dojazdowych. Wówczas zadaniem inwestora jest stworzenie tymczasowego dojazdu, który będzie spełniał najwyższe standardy bezpieczeństwa. Tu również z pomocą przychodzą maty drogowe. Dzięki nim można stworzyć wydajną i odporną drogę dojazdową, która z powodzeniem może eksploatowana przez lata. Jednocześnie maty stanowią dobre zabezpieczenie gruntu pod przemieszczanie się pojazdów ciężkich kołowych i gąsienicowych, które dowożą materiały budowlane na teren budowy.

Prowadzenie badań archeologicznych

W przestrzeni miejskiej prowadzi się też badania archeologiczne. W ich trakcie infrastruktura miejska również narażona jest na ewentualne uszkodzenia. Osoba odpowiedzialna za prowadzenie prac zobowiązana jest do zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa oraz do ochrony istniejącej infrastruktury. Na teren wykopalisk również dojeżdżają pojazdy ze specjalistycznym sprzętem. Do tego prace prowadzone są w miejscach o różnej charakterystyczne, m.in. na trawnikach czy też pod chodnikami. Wówczas fragment tych ostatnich należy rozebrać, a okoliczne miejsca zabezpieczyć matami drogowymi, aby nie doprowadzić do strat finansowych.

Niestandardowe potrzeby

Sporadycznie występują niestandardowe potrzeby skorzystania z mat drogowych. Dotyczy to m.in. transportu ciężkiego sprzętu po infrastrukturze miejskiej. Taką sytuację mieliśmy w listopadzie 2023 roku w Gdyni. Wówczas maty drogowe pozwoliły na zabezpieczenie infrastruktury na czas transportu okrętu podwodnego do Muzeum Marynarki Wojennej. To tylko pokazuje, że produkty te stanowią nieocenione wsparcie również w niestandardowych sytuacjach.

Wysokiej jakości maty drogowe od Lion’s Heart

Powyżej wymieniliśmy tylko kilka podstawowych zastosowań mat drogowych w kontekście zabezpieczenia infrastruktury miejskiej przed uszkodzeniami. Oczywiście potencjał wykorzystania tych produktów jest znacznie większy i w dużej mierze zależy od realnych potrzeb inwestora. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do zasadności zastosowania mat drogowych, skontaktuj się z naszym ekspertem. Zapoznamy się z Twoimi potrzebami, dobierzemy odpowiednie maty oraz wykonamy dedykowany projekt i montaż. Jako Lion’s Heart od lat wspieramy klientów w zabezpieczaniu gruntów, infrastruktury miejskiej oraz w budowie tymczasowych dróg dojazdowych.