Lion's Heart

logo lionsheart

Maty drogowe na potrzeby wojska – do czego mogą być wykorzystane?

maty drogowe

Maty drogowe używane są w wielu sektorach. Od lat popularne są m.in. wśród deweloperów, którzy dzięki nim tworzą drogi dojazdowe na place budowy. Z doświadczenia wiemy, że z oferowanych przez nas mat drogowych z powodzeniem sięgają po nie również przedstawiciele wojska. Przydają się w wielu sytuacjach. Sprawdźmy, dlaczego siły zbrojne korzystają z mat drogowych i jakie funkcje mogą one pełnić.

Dlaczego wojsko korzysta z wysokiej jakości mat drogowych?

Jest przynajmniej kilka powodów, dla których wojsko korzysta z płyt i mat drogowych. Przede wszystkim służą one do zbudowania drogi tam, gdzie wymagany jest przejazd ciężkiego sprzętu, a podłoże na to nie pozwala. Oprócz tego mogą być użytkowane jako tymczasowe lądowisko dla helikoptera, a także w wielu mniej standardowych sytuacjach. Nieco więcej o nich napisano w dalszej części artykułu.

Układanie tymczasowych dróg do manewrowania pojazdami

Podstawowym zastosowaniem mat drogowych w wojsku jest układanie tymczasowych dróg pod pojazdy wojskowe, w tym m.in.: czołgi i wozy opancerzone. Dotyczy to m.in. manewrowania pojazdami podczas ćwiczeń organizowanych na poligonach. Atutem nowoczesnych mat jest to, że pozwalają na szybki montaż drogi modułowej, są wydajne oraz wytrzymują duże obciążenia. Pod tym kątem swobodnie mogą być wykorzystywane pod ciężkie wozy opancerzone. Wybór rodzaju maty oraz materiału, z którego powstała, powinien być podyktowany konkretną potrzebą wojska.

Podkład pod transport sprzętu wojskowego

Pojazdy wojskowe nie zawsze poruszają się z użyciem własnego napędu. Często transportowane są za pomocą specjalnie przystosowanych pojazdów ciężkich. Zdarza się, że trasa kolumny wojskowej przebiega przez trudny teren oraz miejsca o ograniczonej infrastrukturze. W takiej sytuacji niezbędne jest przygotowanie alternatywnej trasy tymczasowej. Drogę układa się z płyt drogowych o wysokiej nośności i dobrych parametrach technicznych. To kolejne zastosowanie naszych produktów w siłach zbrojnych.

Płyty do układania lądowiska dla helikopterów

Helikopter wojskowy musi wylądować w miejscu, gdzie nie ma lądowiska, a dostępny teren jest nierówny i lądowanie na nim może być niebezpieczne? To kolejny powód do skorzystania z wysokiej jakości mat drogowych. Odpowiednio dobrane produkty z powodzeniem mogą zostać wykorzystane do budowy tymczasowego lądowiska dla helikopterów. Dzięki temu cała operacja będzie jeszcze bezpieczniejsza. Lądowiska tego typu użytkowane też są przez specjalistyczne bezzałogowe samoloty i inne jednostki latające.

Wyjazd ze zbiorników wodnych

Na wyposażeniu sił zbrojnych znajdują się pojazdy, które z powodzeniem można wykorzystywać na lądzie oraz na wodzie. Wybrane z nich przystosowane są do przekraczania płytki rzek i innych cieków wodnych. Zjazd i wyjazd ze zbiornika wodnego może być jednak utrudniony. Wówczas dobrze skorzystać z mat drogowych, z których wykona się dedykowaną drogę. Dzięki temu wozy i amfibie bez szwanku wjadą i wyjadą z wody, a ćwiczenia będzie można kontynuować.

Wsparcie w wyjątkowych sytuacjach

Istnieją wyjątkowe sytuacje, w których wykorzystanie mat drogowych również jest niezbędne. Dotyczy to m.in. różnego rodzaju defilad wojskowych w miejscach publicznych, gdy pojazdy poruszają się po infrastrukturze miejskiej. Wybrane jej fragmenty mogą nie być przystosowane do masy wozów opancerzonych, dlatego niezbędne jest wykorzystanie mat, które rozłożą ten ciężar i zminimalizują ryzyko strat. Innym ciekawym przykładem jest transport techniki wojskowej przeznaczonej na cele muzealne. Produkty te wykorzystywane są również podczas targów zbrojeniowych, festynów, pikników czy też imprez tematycznych organizowanych przez wojsko.

Zastosowanie w czasach konfliktu

Wcześniej opisaliśmy możliwe zastosowanie mat drogowych przez siły zbrojne w czasach pokoju. Ostatnie lata nauczyły nas jednak tego, że warto rozważyć potencjał zastosowania tego rozwiązania w warunkach konfliktu zbrojnego. Wojskowe pojazdy z reguły przystosowane są do przemieszczania się po zniszczonym terenie w miastach i poza nimi. Mają jednak pewne ograniczenia. Im teren jest bardziej zdewastowany, tym trudniej, aby kolumna czołgów i wozów opancerzonych przejechała bez szwanku. Do tego należy uwzględnić parametry techniczne pojazdów wsparcia medycznego i zaopatrzenia logistycznego. Ich zaawansowanie technologiczne i wytrzymałość są odpowiednio mniejsze. Gdy droga jest nieprzejezdna z powodu złego stanu technicznego, to często z pomocą przychodzą maty drogowe.

Wysokiej jakości maty drogowe od Lion’s Heart

Jako Lion’s Heart specjalizujemy się w wynajmie mat drogowych oraz w budowie dróg tymczasowych. Oferowane przez nas rozwiązania charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi oraz wysoką odpornością na obciążenia. Dzięki temu mogą być wykorzystywane przez siły zbrojne oraz producentów techniki wojskowej. Zachęcamy do kontaktu z naszym ekspertem w celu zapoznania się z ofertą współpracy.