Lion's Heart

logo lionsheart

Jak często przeprowadza się przegląd i serwisy farmy fotowoltaicznej?

układanie płyt kompozytowych
DCIM100MEDIADJI_0358.JPG

Każda farma fotowoltaiczna wymaga regularnego wykonywania przeglądów oraz prac serwisowych. Wszystko po to, aby zwiększyć wydajność posiadanego systemu, a także zminimalizować ryzyko jego ewentualnych usterek. Częstotliwość wykonywania przeglądów i serwisów farm słonecznych regulowana jest przez polskie prawo oraz wytyczne producentów. Dlaczego zadbanie o to jest takie ważne?

Jak często wykonywać przegląd?

Specjaliści rekomendują wykonywanie profesjonalnego przeglądu farmy fotowoltaicznej nie rzadziej, niż co dwa lata. Tego typu prace powinny być przeprowadzane przez ekspertów, którzy posiadają doświadczenie i wiedzę merytoryczną. Tylko w ten sposób można zadbać o najwyższą jakość przeprowadzanego przeglądu. Podstawowe prace obejmują dokładne sprawdzenie stanu technicznego, działania oraz wydajności poszczególnych elementów farmy słonecznej i wykonanie pomiarów elektrycznych. Podczas weryfikacji sprawdza się stan: modułów, konstrukcji farmy, inwertera, falownika, mocowań i okablowania, zastosowanych zabezpieczeń i innych oraz wykonanie pomiarów elektrycznych. Ponadto w trakcie prac można zastosować metodę weryfikacji z kamerę termowizyjną. Dzięki niej można sprawdzić, czy na całej powierzchni paneli na farmie utrzymuje się zbliżona temperatura. Od dokładności i jakości wykonania przeglądu zależy dalsza efektywność farmy fotowoltaicznej. Rekomendowana przez producentów częstotliwość sprawdzania instalacji to rodzaj, ilość i jakość zastosowanych komponentów.

Serwis wymagany przez producenta

Większość producentów określa z dużą precyzją częstotliwość obowiązkowych przeglądów dla farm fotowoltaicznych. Warto zapoznać się z tym już na etapie inwestycji w instalację, aby odpowiednio się do tego przygotować. Może okazać się, że producent wymaga corocznego serwisu, aby utrzymać gwarancję. Właściciel farmy słonecznej powinien zadbać o spełnienie tego wymogu.

Dlaczego to takie ważne?

Specjalistyczny przegląd farmy słonecznej przeprowadza się z kilku podstawowych powodów. Przede wszystkim w ten sposób można utrzymać wysoką wydajność instalacji. Zaniechanie tego obowiązku może wpłynąć na obniżenie wydajności systemu nawet o kilkanaście procent lub więcej. Ponadto brak regularnych przeglądów przekłada się na zwiększone ryzyko występowania ewentualnych awarii i usterek. Tego typu sytuacje mogą doprowadzić do znacznego ograniczenia wydajności systemu, jego czasowego lub trwałego uszkodzenia oraz do obniżenia bezpieczeństwa eksploatacji farmy słonecznej.

Ile kosztuje przegląd farmy słonecznej?

Ostateczny koszt wykonania przeglądu farmy słonecznej zależy od jej wielkości i zaawansowania technologicznego. Standardowo koszt ten wynosi od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Warto zebrać oferty od kilku serwisantów i wybrać tą, która będzie najkorzystniejsza dla właściciela farmy.

Powody do przeprowadzenia serwisu farmy fotowoltaicznej

Oczywiście profesjonalny serwis farmy fotowoltaicznej jest niezbędny wtedy, gdy dojdzie do jej awarii. Choć dochodzi do tego relatywnie rzadko, to jednak warto być na to przygotowanym. Właściciel farmy słonecznej powinien zwrócić uwagę na wszelkie niepokojące symptomy, które mogą świadczyć o usterce systemu. Powodami do niepokoju są m.in.:

  • spadek mocy i efektywności instalacji;
  • wzrost rachunków eksploatacyjnych;
  • rysy lub pęknięcia na modułach i innych elementach instalacji;
  • głośna praca inwertera.

Dzięki serwisowi można trafnie zdiagnozować problem oraz w porę jemu zaradzić. Im szybciej prace naprawcze zostaną przeprowadzone, tym mniejsze straty będą po stronie właściciela. Jeżeli cokolwiek Cię zaniepokoi, to niezwłocznie skontaktuj się ze specjalistami i zadbaj o serwis farmy słonecznej.

Zadbaj o odpowiedni dojazd na farmę słoneczną

Farmy fotowoltaiczne umieszczane są w miejscach, gdzie często występuje problem z dojazdem. Ten pojawia się nie tylko na etapie budowy, ale również podczas serwisowania farmy i wykonywania prac naprawczych. Skutecznym sposobem na poradzenie sobie z tym wyzwaniem jest zainwestowanie w montaż drogi dojazdowej. Tak naprawdę to niezwykle ważny element całej inwestycji. Warto zadbać nie tylko o wysokiej jakości komponenty farmy słonecznej, ale również o wytrzymałą i bezpieczną w eksploatacji drogę tymczasową. Tą z powodzeniem można wykonać ze starannie dobranych paneli drogowych, w tym m.in.: paneli aluminiowych, płyt z tworzywa sztucznego lub drewna. Rodzaj materiału zależy od specyfiki podłoża i lokalizacji farmy. Zadbaj o odpowiedni dojazd do inwestycji, co ułatwi wykonywanie przeglądów i wszelkich prac serwisowych i naprawczych. Pozwoli to na ograniczenie związanych z tym kosztów.

Zbuduj drogę dojazdową z Lion’s Heart

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Jako Lion’s Heart od lat wspieramy naszych klientów w budowie wysokiej jakości dróg tymczasowych. Posiadamy doświadczenie w przygotowywaniu dróg dojazdowych do farm fotowoltaicznych. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszym zespołem, aby zapoznać się ze szczegółową ofertą.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Blog