Lion's Heart

logo lionsheart

Drogi dojazdowe na posesje i place budowy – co trzeba wiedzieć?

montaz drogi dojazdowej

Każda posesja i plac budowy muszą mieć dostęp do drogi publicznej. Jest to regulowane przez polskie prawo. Inwestorzy muszą o to zadbać już na etapie ubiegania się o pozwolenie na budowę. Ponadto sam dom może znajdować się tylko w określonej odległości od drogi. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat dróg dojazdowych na posesje i place budowy oraz jakie panele drogowe doskonale sprawdzą się w tej roli.

Podstawa prawna

Podstawą prawną, która reguluje instytucję drogi dojazdowej i zasadność jej wykonania, jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Weszło ono w życie 12 kwietnia 2002 roku. Dodatkowym dokumentem branym pod uwagę jest Ustawa Prawo budowlane. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej należy dokładnie zapoznać się z dokumentami prawnymi, a w razie wątpliwości skonsultować się ze specjalistą. Brak drogi dojazdowej jest poważnym naruszeniem i może powodować nieprzyjemne konsekwencje prawne dla inwestora. Wśród nich znajdują się również wysokie grzywny.

Dlaczego droga dojazdowa jest tak ważna?

Przygotowanie drogi dojazdowej jest niezwykle ważne z kilku podstawowych powodów. Przede wszystkim w ten sposób można zapewnić bezpieczny dojazd na miejsce inwestycji budowlanej lub też do wybudowanego domu. To ułatwienie dla osób, które są zaangażowane w budowę oraz dla mieszkańców. Niezwykle ważne jest również to, że droga dojazdowa umożliwia szybki i sprawny dojazd służb. Ma to znaczenie w przypadku ewentualnych wypadków lub innych przyczyn wzywania służb na miejsce zdarzenia.

Budowa drogi dojazdowej krok po kroku

Budowa drogi dojazdowej powinna być dokładnie zaplanowana. Pracę należy podzielić na etapy i wykonywać je w określonej sekwencji. Podstawą jest oczywiście wytyczenie drogi na planie oraz sprawdzenie, czy przed jej montażem niezbędne jest wykonanie dodatkowych prac budowlanych. Do nich zaliczane są m.in.: odwodnienie drogi, zastosowanie rur drenarskich, korytowanie czy też stabilizacja podłoża. Wszystkie te prace sprawiają, że wybudowana droga dojazdowa będzie stabilniejsza, bardziej wytrzymała eksploatacyjnie oraz spełni swoje zadanie przez lata.

Jaki materiał sprawdzi się do budowy drogi dojazdowej?

Od lat sprawdzonym rozwiązaniem przy budowie dróg dojazdowych do posesji i placów budowy są panele drogowe. Na rynku dostępne są różnego rodzaju materiały. Charakteryzują się one innymi parametrami technicznymi, które warto dopasować bezpośrednio do swoich potrzeb. Wśród popularnych i wydajnych wyborów na drogi dojazdowe znajdują się: panele aluminiowe, maty TuffTrak, płyty drewniane czy też betonowe. W ostatnich latach coraz więcej świadomych klientów decyduje się na zakup paneli aluminiowych lub materiałów kompozytowych. Poniżej przedstawiamy ich specyfikę.

Panele aluminiowe

Panele aluminiowe to połączenie wysokiej wytrzymałości eksploatacyjnej, dużej nośności oraz wygody montażu. Przede wszystkim są znacznie lżejsze od płyt drewnianych i betonowych. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, rozlewy chemiczne czy też trudne warunki pogodowe. Doskonale sprawdzają się podczas wieloletniego użytkowania jako droga dojazdowa do posesji lub na plac budowy. Wybrane modele posiadają dedykowane łączenia, dzięki czemu droga wykonana z paneli aluminiowych jest jednolita i bezpieczna w użytkowaniu. Po usunięciu ich z gruntu nie dochodzi do uszkodzenia terenu. Dzięki temu panele aluminiowe są wyborem numer jeden na terenach wrażliwych ekologicznie. Wysoka wytrzymałość eksploatacyjna pozwala na poruszanie się po nich ciężkich pojazdów.

Maty TuffTrak

Innym nowoczesnym rozwiązaniem są maty kompozytowe TuffTrak. Wykonane są z lekkich i wytrzymałych kompozytów. Pozostają proste i wygodne w montażu. Nie tracą swoich właściwości pod wpływem warunków atmosferycznych. Stosuje się je m.in. tam, gdzie istnieją nierówności terenu. Zastosowanie maty pozwala na zminimalizowanie tych nierówności.

Płyty drewniane i betonowe

Od lat stosowane są również płyty drewniane i betonowe. Ze względu na ich dużą wagę są trudniejsze w transporcie i montażu. Z drugiej strony są tańsze w zakupie i wynajmie, dzięki czemu wciąż wielu inwestorów decyduje się na tego typu rozwiązanie. Drewno cechuje się wysoką wytrzymałością i pozwala na spełnienie norm środowiskowych w przypadku inwestycji, które tego wymagają. Płyty betonowe również są tanie i wytrzymałe. Z drugiej strony w przypadku ich uszkodzenia, wymiana pojedynczej płyty wiąże się z ponownym zaangażowaniem ciężkiego sprzętu w cały proces.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

Jako Lion’s Heart od lat specjalizujemy się w budowie i obsłudze dróg dojazdowych do posesji, placów budowy i farm fotowoltaicznych. Posiadamy specjalistyczny sprzęt i doświadczenie w projektowaniu i montażu dróg z różnego rodzaju materiałów. Każdorazowo dostosowujemy je do indywidualnych potrzeb klienta i specyfiki danej lokalizacji. Wśród rekomendowanych przez naszych ekspertów materiałów znajdują się: płyty aluminiowe, maty TuffTrak oraz płyty drewniane i betonowe. Zapraszamy do kontaktu w przypadku zainteresowania usługami wynajmu i montażu dróg tymczasowych i dojazdowych. Przygotujemy dla Ciebie

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Blog