W określonych sytuacjach inwestor zobowiązany jest do wykonania drogi tymczasowej. Dotyczy to m.in. inwestycji budowlanych czy też stworzenia dojazdu do terenu prywatnego, w tym m.in. garażu czy też domku letniskowego. Na rynku dostępne są płyty drogowe wykonane z różnych materiałów. Wśród nich znajdują się również drewniane płyty drogowe. Kiedy będą dobrym wyborem i czym się charakteryzują?
Charakterystyka drewnianych płyt drogowych
Drewniane płyty drogowe użytkowane są od wielu lat. Wiążą się z nimi określone korzyści, jednak materiał ten posiada również swoje ograniczenia. Przede wszystkim płyty tego typu są proste w montażu, łatwe w utrzymaniu i tanie w położeniu. Dzięki temu znajdują szerokie zastosowanie. Drewno wytrzyma nawet duże obciążenia, dzięki czemu po drodze tego typu mogą przemieszczać się pojazdy ciężarowe koparki, czy też dźwigi na gąsienicach. Ponadto położenie drogi z drewnianych płyt nie wymaga dodatkowego sprzętu i narzędzi. Wystarczy maszyna z zawiesiami łańcuchowymi, np. dźwig.
Z drugiej strony płyty tego typu są mniej wytrzymałe niż alternatywne produkty z kompozytu. Ponadto pomiędzy płytami nie ma dedykowanych łączeń, przez co może dochodzić do ich rozjeżdżania się. Przed inwestycją warto rozważyć plusy i minusy tego rozwiązania.
Kiedy drewno jest optymalnym wyborem?
Płyty drogowe wykonane z drewna będą optymalnym wyborem wtedy, gdy niezbędne jest podłoże pod pojazdy z gąsienicami metalowymi. W tym wypadku drewno sprawdza się doskonale. Ponadto wykazuje wysoką efektywność eksploatacji na bagnistych i podmokłych terenach. Drewno dobrze osadza się w takim podłożu, gdzie jest stabilne i praktyczne. Ponadto tego typu drogi tymczasowe kładzie się na czasowych ciągach komunikacyjnych.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wynajmu płyt drogowych drewnianych oraz produktów wykonanych z innych materiałów.