Lion's Heart

logo lionsheart

Montaż drogi tymczasowej na placu budowy – kluczowe aspekty

Montaż płyt aluminiowych
Montaż płyt aluminiowych

Drogi tymczasowe pozwalają stworzyć przejście lub przejazd w dodatkowych miejscach, na przykład ułatwiając dostęp do placu budowy. Wykorzystując gotowe prefabrykaty, wykonawca może szybko zmontować i zdemontować drogę tymczasową, dzięki czemu po zakończeniu prac wygląd i ukształtowanie terenu nie ulegną zmianie. To bardzo praktyczne, a jednocześnie ekonomiczne rozwiązanie. Droga z płyt jest o wiele tańsza od dojazdu stworzonego metodami tradycyjnymi, takimi jak kostka brukowa.

Praktyczne drogi tymczasowe z prefabrykatów

Konieczność wyznaczenia drogi tymczasowej może mieć związek z różnymi rodzajami inwestycji budowlanych. Najczęściej dodatkowe trasy dojazdowe wykorzystuje się w sytuacji, gdy na budowę dociera i pracuje tam ciężki sprzęt, na przykład koparki, betoniarki, dźwigi, maszyny drogowe i do transportu materiałów. Wykorzystanie dróg tymczasowych zabezpiecza teren przed uszkodzeniami i ułatwia maszynom dostęp do placu budowy.

Montaż drogi z prefabrykowanych płyt jest popularny także do wyznaczania tras dla ruchu pieszego na koncertach i innych imprezach masowych, a nawet przy wywozie drewna z lasu, szczególnie w błotnistym i trudnym terenie. Drogi tymczasowe wykorzystywane są również przez zakłady produkcyjne, sortownie odpadów i inne miejsca, w których ciężki sprzęt musi poruszać się po błotnistym lub niestabilnym podłożu.

Kiedy zbudować drogę tymczasową?

Budowa drogi tymczasowej to ważny element inwestycji. Zwykle montaż dróg tymczasowych odbywa się w pierwszym etapie realizacji budowy, pracę mogą być prowadzone jednocześnie z montażem ogrodzenia i doprowadzaniem podstawowych instalacji do obiektu. Najważniejsze, aby dojazd był skończony jeszcze zanim na budowę wjedzie ciężki sprzęt. Ochroni to teren i pozwoli na szybsze rozpoczęcie zaplanowanych prac. 

Jak rozplanować drogi tymczasowe?

Wykorzystując gotowe płyty, można uzyskać różne układy dróg tymczasowych. Nie ma jednej reguły na sposób ich montażu, ale warto trzymać się zasady, by wyznaczać dwie różne drogi dochodzące do placu budowy. Dzięki temu możliwe staje się wyznaczenie ruchu jednostronnego, który znacznie minimalizuje ryzyko kolizji. Dzięki przemyślanemu układowi dróg tymczasowych, nie ma konieczności wyznaczania miejsc, w których ciężki sprzęt może zawracać. Duża efektywność i brak „korków” na budowie to oczywiście efektywniejsza współpraca między podwykonawcami różnych działów. Z tego względu bardzo często polecamy planowanie dwukierunkowych dróg tymczasowych.

Tańszym rozwiązaniem, najczęściej wykorzystywanym w przypadku mniejszych inwestycji lub z braku miejsca, są drogi dojazdowe jednokierunkowe. Kosztują mniej, ponieważ wymagają mniejszej liczby prefabrykowanych płyt. Z drugiej jednak strony, należy starannie zaplanować ich układ, aby zmniejszyć ryzyko zatoru lub kolizji. 

Nowoczesne drogi dojazdowe z płyt modułowych

Nowoczesnym rozwiązaniem docenianym przez wielu inwestorów jest wykorzystanie praktycznych i wytrzymałych płyt modułowych. To innowacyjna technologia budowy dróg tymczasowych, która może być zastosowana na niemal każdym placu budowy. Drogi z płyt są lżejsze niż beton lub stal, a jednocześnie wykazują bardzo wysoką odporność na obciążenia, warunki atmosferyczne lub działanie związków chemicznych. 

Dużą zaletą płyt modułowych jest kwestia montażu. Wykorzystanie specjalnych łączników sprawia, że budowa drogi i późniejszy demontaż jest szybki i bezproblemowy, więc koszt inwestycji pozostaje na relatywnie niskim poziomie. 

Budowę drogi powierz fachowcom

Jeżeli chcesz ułożyć drogę tymczasową na placu budowy i tym samym ułatwić działania prowadzone na terenie inwestycji, rozważ współpracę z Lions Heart. Nasza firma ma duże doświadczenie w montażu i demontażu dróg tymczasowych oraz zabezpieczeniu różnego rodzaju podłoża podczas wykonywanych inwestycji. Wykorzystujemy materiały najwyższej jakości. Chętnie pomożemy i doradzimy w planowaniu rozmieszczenia dróg tymczasowych jedno- i dwukierunkowych.

Prowadzimy także wynajem płyt drogowych na potrzeby mniejszych i większych inwestycji. Korzystanie z atrakcyjnych warunków wynajmu płyt w większości wypadków jest dużo lepszą i tańszą opcją niż ich zakup na potrzeby jednej budowy. 

Wykorzystujemy najlepsze rozwiązania i solidne materiały. Oferujemy trzy rodzaje płyt do budowy dróg tymczasowych:

  • aluminiowe,
  • kompozytowe,
  • drewniane.

Dobór materiału i sposobu rozmieszczenia płyt jest uzależniony od rodzaju terenu, charakterystyki inwestycji oraz pojazdów, które będą wykorzystywać drogę tymczasową. Jako specjaliści, na każdym etapie zamówienia zapewniamy merytoryczne wsparcie i doradztwo, abyś wiedział, jakie płyty najlepiej sprawdzą się na wskazanym przez Ciebie placu budowy. 

Drogi tymczasowe – czy warto?

Budowa drogi tymczasowej pozwala zaoszczędzić czas i środki oraz umożliwia wygodny dostęp do placu budowy dla ruchu pieszego i ciężkiego sprzętu. Z uwagi na łatwy i szybki montaż najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie odpornych na przeciążenia płyt modułowych z aluminium, kompozytu lub drewna. Dzięki współpracy z fachowcami, droga tymczasowa pojawi się również na Twojej inwestycji.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Blog