Lion's Heart

logo lionsheart

Drogi tymczasowe z płyt – kiedy zdecydować się na takie rozwiązanie?

droga tymczasowa z plyt

Na co dzień zdarzają się sytuacje, gdy budowa drogi tymczasowej z płyt jest niezbędna do tego, aby kontynuować prowadzone prace inwestycyjne lub móc zorganizować imprezę plenerową. Na takie rozwiązanie decydują się zarówno przedsiębiorcy, władze lokalne, jak i osoby prywatne. Drogi tymczasowe z płyt powinny być projektowane i wykonywane przez profesjonalistów. Sprawdźmy, w jakich sytuacjach mogą okazać się niezbędne.

Czym jest droga tymczasowa?

Droga tymczasowa z płyt to rozwiązanie, które pozwala stworzyć alternatywny dojazd tam, gdzie go nie ma. Ułatwia to dostęp do terenów, na których nie ma rozwiniętej infrastruktury lub korzystanie z obecnej byłoby niebezpieczne. Obecnie drogi tymczasowe z płyt wykonuje się z różnego rodzaju materiałów, które dostosowuje się do realnych potrzeb i skali użytkowania ciągu komunikacyjnego. Wśród rekomendowanych rozwiązań znajdują się m.in.: panele aluminiowe, płyty z tworzyw sztucznych czy też płyty betonowe i drewniane. Ze względu na specyfikę drogi tymczasowej, jej zbudowanie warto powierzyć profesjonalistom.

Kiedy warto ją zbudować?

Tak naprawdę droga tymczasowa z płyt może okazać się potrzebna w wielu sytuacjach. Niektóre budowane są dosłownie na kilka dni lub tygodni, inne pełnią swoją rolę zdecydowanie dłużej. Poniżej przedstawiamy wybrane sytuacje, w których warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Prowadzenie inwestycji budowlanej

Tym, co pierwsze przychodzi na myśl, jest budowa drogi tymczasowej z płyt na potrzeby prowadzonej inwestycji budowlanej. Nowe budynki lub drogi często powstają w miejscach, w których nie ma rozbudowanej infrastruktury. Budowa wymaga jednak transportowania na jej miejsce materiałów. Te dowożone są przez pojazdy o dużej masie własnej, zwiększonej masą ładunku. W takiej sytuacji niezbędne jest wybudowanie dojazdowej drogi tymczasowej z płyt, która wytrzyma ten nacisk i pozwoli na bezpieczne przeprowadzenie inwestycji. W przypadku budowy lub remontu drogi, rozwiązanie tymczasowe może być wykorzystywane jako objazd na czas ukończenie inwestycji.

Dojazd do elektrowni wiatrowej

Ostatnie lata to zwiększone zainteresowanie drogami tymczasowymi z płyt w kontekście budowy dojazdów do elektrowni wiatrowych. Sektor OZE rozwija się bardzo dynamicznie, a farmy wiatrowe powstają w miejscach oddalonych od dróg krajowych i zabudowy miejskiej. Poszczególne elementy wiatraka same w sobie są ciężkie, dlatego ich transport może wymagać wybudowania drogi tymczasowej z płyt. Po ukończeniu konstrukcji należy ją serwisować, dlatego tymczasowe rozwiązanie może być użytkowane nawet przez lata. Tutaj możesz zobaczyć jedną z naszych realizacji przy budowie farmy wiatrowej w Korytnicy.

Organizacja imprezy plenerowej

Organizacja imprezy w plenerze to duże wyzwanie logistyczne. Budowa sceny muzycznej czy też trybun dla widowni związana jest z przewożeniem ciężkich elementów. Ze względu na to, że imprezy pod chmurką często organizowane są na boiskach piłkarskich lub plaży, dojazd bywa utrudniony. Odpowiedzią na to wyzwanie jest droga tymczasowa z płyt. Można ją położyć szybko i sprawnie, dzięki czemu przeprowadzenie imprezy plenerowej będzie nie tylko możliwe, ale przede wszystkim bezpieczne. Drogi tymczasowe z płyt wykorzystywane są w ramach transportu elementów konstrukcji sceny muzycznej, trybun dla widowni przy wydarzeniach sportowych, małych obiektów gastronomicznych czy też sanitariatów. Sprawdź, jak zabezpieczyliśmy powierzchnię stadionu na czas imprezy masowej.

Transport ponadgabarytowy

Potencjał wykorzystania drogi tymczasowej z płyt występuje również w przypadku transportu ponadgabarytowego. Wówczas może dojść do sytuacji, że obecna infrastruktura jest niewystarczająca lub przeszkody w terenie uniemożliwiają przewóz ładunku. Mogą to być m.in.: tunele, mosty czy też wiadukty kolejowe. Ratunkiem jest stworzenie alternatywnej trasy o charakterze tymczasowym. Montaż i demontaż drogi z płyt jest szybko, dzięki czemu rozwiązanie to jest powszechnie wykorzystywane przy transporcie ponadgabarytowym. Więcej o budowie dróg tymczasowych na potrzeby przewozu ponadgabarytowego przeczytasz tutaj.

Dojazd do domku letniskowego

Domek letniskowy to oaza, w której odpoczywamy i ładujemy energię życiową. Tego typu obiekty często powstają w miejscach, gdzie nie ma na stabilnego dojazdu. Negatywne skutki tego odczuwane są przede wszystkim w okresie zimowym, podczas wiosennych roztopów czy też jesiennych deszczów. W celu zabezpieczenia dojazdu i zadbania o swoje bezpieczeństwo, warto zainwestować w drogę dojazdową. Może to być typowa droga tymczasowa z płyt odpornych na działanie trudnych warunków atmosferycznych. Tego typu rozwiązanie wykorzystywane jest również w ramach tymczasowego dojazdu do domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, które powstają na terenach niezaludnionych. Tymczasowa droga stanowi tam główny dojazd, zanim gmina lub współwłaściciele nieruchomości nie zdecydują się na wykonanie drogi docelowej.

Lion’s Heart – profesjonaliści od dróg tymczasowych

Nasza firma posiada wieloletnie doświadczenie i doskonałe przygotowanie sprzętowe w zakresie budowania dróg tymczasowych. Nasze usługi świadczymy na terenie całej Polski dla klientów biznesowych, indywidualnych i przedstawicieli administracji państwowej. Jeżeli stajesz przed wyzwaniem wybudowania drogi tymczasowej z płyt, to zachęcamy do kontaktu z naszym ekspertem. Dokładnie zapoznamy się z Twoimi potrzebami i przygotujemy dla Ciebie indywidualny projekt współpracy.