Lion's Heart

logo lionsheart

Czy Polskie Sieci Energetyczne są gotowe na dynamiczny rozwój OZE?

montaż drogi dojazdowej farma wiatrowa

Obecne czasy to bardzo dynamiczny rozwój technologii pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł energii. Jest to związane z postępem technologicznym, rosnącą świadomością konsumentów oraz potrzebą dbania o środowisko naturalne i jego zasoby. W kontekście planowanych w Polsce inwestycji warto zastanowić się nad tym, czy Polskie Sieci Energetyczne są już gotowe na dynamiczny rozwój OZE? Sprawdźmy.

Czy sieci wytrzymają rosnące tempo wzrostu OZE?

Na początku warto zastanowić się nad tym, czy PSE są przygotowane na obecny wzrost OZE i nowe przyłączenia do sieci. Okazuje się, że nie do końca. Jest to związane z tym, że jeszcze kilka lat temu mało kto przypuszczał, że odnawialne źródła energii pozwolą na generowanie tak dużych mocy w krótkim czasie. Już w lipcu 2022 roku całościowa moc samej fotowoltaiki w Polsce przekroczyła 10 GW, czyli wynik, który prognozowano w kontekście roku 2040. To wszystko sprawia, że obecne sieci energetyczne nie wytrzymują tego wzrostu. Konsekwencją tego jest to, że urzędnicy coraz częściej odmawiają użytkownikom przyłączenia ich OZE do polskich sieci energetycznych. W najbliższych latach planowane są olbrzymie inwestycje w infrastrukturę energetyczną w Polsce. Wszystko po to, aby przygotować sieć do pracy przy większych obciążeniach oraz dostosować ją do obecnych realiów i standardów międzynarodowych.

Wielomiliardowe inwestycje

Jeszcze w marcu 2022 roku przedstawiciele Polskich Sieci Elektroenergetycznych potwierdzili, że w najbliższej dekadzie przeznaczą aż 32,2 miliardy złotych na inwestycje związane z ich rozbudową. Celem tych inwestycji jest dostosowanie sieci do obecnych wymagań rynku, w tym umożliwienie wykonywania nowych przyłączeń i wyprowadzania mocy z morskich farm wiatrowych, lądowych farm wiatrowych czy też planowanej elektrowni jądrowej.

Wyzwania związane z budową nowych masztów wiatrowych

Odnawialne źródła energii to nie tylko fotowoltaika i energia słoneczna. W Polsce rosnącym zainteresowaniem cieszą się farmy wiatrowe. Majestatyczne wiatraki można spotkać już w każdej części kraju, a duże ich obszary znajdują się m.in. na Pomorzu, gdzie panują doskonałe warunki wietrzne. Samo postawienie masztu do produkcji energii wiatrowej nie należy jednak do najprostszych. W Polsce wciąż obowiązuje zasada 10H, która w najbliższych tygodniach ma być liberalizowana. Polega ona na tym, że maszt wiatrowy może być postawiony w odległości nie mniejszej niż dziesięciokrotność jego wysokości od zabudowań mieszkalnych. W praktyce oznacza to, że nowe maszty stawiane są w miejscach, gdzie nie ma dojazdu. Wówczas zadaniem inwestora jest przygotowanie infrastruktury drogowej, dzięki której możliwe będzie postawienie masztu, a następnie jego serwisowanie. Jak poradzić sobie z tym wyzwaniem?

Budowa dróg tymczasowych do wiatraków

Ze względu na koszty oraz krótki czas ich realizacji, optymalnym wyborem są drogi tymczasowe. Umożliwią one dojazd na miejsce montażu masztu, przetransportowanie wszystkich jego elementów, a także następnie serwisowanie instalacji. Droga tymczasowa może być wykonana z różnego rodzaju materiału, jednak w tym obszarze warto postawić na wsparcie profesjonalistów i starannie dobrane surowce. Jest to związane z tym, że elementy masztu do produkcji energii wiatrowej mają ponadgabarytowe rozmiary i duży ciężar. Wymaga to przygotowania bardzo wytrzymałej i stabilnej drogi, która pozwoli na bezpieczne wykonanie całej inwestycji. Dobrym wyborem pozostają panele drogowe betonowe lub wykonane z tworzyw sztucznych. Pod uwagę bierze się parametry wytrzymałościowe materiałów, a także ich odporność na intensywną eksploatację i warunki pogodowe.

Za zaprojektowanie i przygotowanie tymczasowej drogi dojazdowej do wykonania inwestycji powinni odpowiadać profesjonaliści. Wymaga to posiadania odpowiedniej wiedzy, specjalistycznego sprzętu i doświadczenia. To nie tylko położenie paneli drogowych, ale także zaprojektowanie przebiegu drogi czy też przygotowanie gruntu pod jej montaż. Wybrane rodzaje paneli charakteryzują się różną wagą i sposobem łączenia, a każdy ten element należy wziąć pod uwagę już na etapie projektowania, podobnie jak rodzaj podłoża w danej lokalizacji. Tylko w ten sposób można przygotować się na dynamiczny rozwój OZE i postawienie nowych masztów.

Zapraszam do kontaktu

Firma Lion’s Heart to zespół profesjonalistów, którzy od lat specjalizują się w projektowaniu i montażu dróg tymczasowych w Polsce i za granicą. Doskonale rozumiemy specyfikę stawiania masztów wiatrowych, a także potrzeby inwestorów w tym zakresie. Dysponujemy taborem oraz sprzętem, który jest niezbędny w realizacji wysokiej jakości i odpornej drogi tymczasowej. Pomożemy Ci w przygotowaniu się na rozwój OZE oraz zadbamy o bezpieczny dojazd do miejsca montażu wiatraków. W ofercie posiadamy różnego rodzaju panele drogowe. Ich wybór dostosowujemy do indywidualnych potrzeb klienta oraz jego preferencji. Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem, aby poznać szczegóły potencjalnej współpracy.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Blog