Lion's Heart

Co rozumie się przez transport ponadgabarytowy?

transport ponadgabarytowy

W określonych sytuacjach przedsiębiorcy i osoby prywatne muszą skorzystać z transportu ponadgabarytowego. Tego typu usługi wykonują profesjonalne firmy, które posiadają specjalistyczny sprzęt i uprawnienia. Sam transport ponadgabarytowy jest ściśle uregulowany przez przepisy polskiego prawa. Czym właściwie on jest i jak należy się do niego przygotować?

Czym jest transport ponadgabarytowy?

Ten rodzaj transportu zwany jest również nienormatywnym. Jest to związane z tym, że dotyczy ładunków, które ze względu na swoją masę i rozmiary nie są dopuszczone do swobodnego przewozu na drogach rangi krajowej i międzynarodowej. Zgodnie z polskim prawem za ładunek ponadgabarytowy uznaje się ten, którego parametry przekraczają:

  • 16,5 metra długości całkowitej
  • 4 metry wysokości
  • 2,5 metra szerokości
  • 42 tony wagi całkowitej (uwzględnia paliwo oraz wagę kierowcy).

Regulacje prawne

Szczegółowe wytyczne transportu ponadgabarytowego określają przepisy Ustawy Prawo o ruchu drogowym. W niej znajdują się wytyczne dotyczące ładunków nienormatywnych, pojazdów, które mogą je przewozić oraz kierowców i ich uprawnień. Każdy przewóz tego typu ładunku musi posiadać odpowiednie zezwolenie. Następnie należy nabyć ubezpieczenie OC oraz zgłosić zamiar przewozu właściwemu organowi lub właściwym organom administracji drogowej.

Co jest niezbędne do wykonania transportu ponadgabarytowego?

Wykonując przewóz ponadgabarytowy, należy otrzymać wcześniej liczne zgody i zezwolenia. Jeżeli transport wymaga zamknięcia czasowego drogi lub ograniczenia na niej ruchu, to decyzję w tym zakresie wydaje organ administracji drogowej. On też odpowiedzialny jest za wydanie pozwolenia na przewóz materiałów niebezpiecznych. Dodatkowych zgód i spełnienia wymogów administracyjnych wymaga przewóz ładunków nienormatywnych przez granice państwowe. Osoba odpowiedzialna za wykonanie tego typu usługi powinna zadbać o spełnienie wszystkich obowiązków. Wszystko po to, aby przewóz był zgodny z obowiązującym prawem i odbył się z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz w zakresie środowiska naturalnego.

Ze względu na ograniczenia infrastrukturalne transport nienormatywny wykonywany jest przeważnie w nocy. Decyzję co do tego podejmuje organ administracji drogowej. Pojazdy wykorzystywane w przewozie ładunków ponadgabarytowych przechodzą odpowiednie przeglądy i muszą posiadać oznakowanie zgodne z prawem. Transport wykonuje się z ominięciem ośrodków miejskich. Jest to związane z minimalizowaniem ryzyka ewentualnych uszkodzeń budynków i dostępnej infrastruktury. Osoby zaangażowane w proces posiadają specjalne uprawnienia. Ich praca jest bardzo odpowiedzialna i wykonuje się ją w warunkach podwyższonego stresu.

Jakie ładunki uznaje się za nienormatywne?

Tak naprawdę w Polsce na co dzień przewozi się wiele ładunków nienormatywnych. To m.in.: jachty, maszty fotowoltaiczne, elementy statków, łopaty wirników elektrowni wiatrowych, elementy mostów, maszyny przemysłowe, zbiorniki, gotowe domy i inne. Z usług firm świadczących transport ponadgabarytowy najczęściej korzystają:

  • przemysł energetyczny,
  • przemysł ciężki,
  • przemysł stoczniowy,
  • przemysł budowlany,
  • przemysł petrochemiczny.

Korzystają z niego również klienci indywidualni.

Wyzwania związane z przewozem

Transport ładunków nienormatywnych wiąże się z określonymi wyzwaniami. Może okazać się, że na trasie znajdują się przeszkody infrastrukturalne, które uniemożliwiają przewóz. Wówczas niezbędny jest montaż dróg tymczasowych. Wśród potencjalnych przeszkód znajdują się m.in.: mosty, tunele, ronda lub drogi uniemożliwiające przewóz ładunku o danym gabarycie. Wówczas nieocenionym wsparcie okazuje się współpraca z profesjonalną firmą, która na co dzień odpowiada za montaż dróg tymczasowych i zabezpieczenie terenu.

Drogi tymczasowe przy transporcie ponadgabarytowym

Ograniczenia infrastrukturalne przy przewozie ponadgabarytowym mogą wymagać zbudowania alternatywnych szlaków komunikacyjnych. W tym celu wykonuje się drogi tymczasowe, które pozwolą na ominięcie przeszkody i jednocześnie wytrzymają masę przewożonego ładunku oraz pojazdu. Eksperci w całym procesie muszą uwzględnić specyfikę gruntu oraz uwarunkowania środowiskowe. Wszystko po to, aby zachować bezpieczeństwo zarówno ładunku, jak i środowiska.

Tymczasowe drogi wykorzystywane są jako objazdy lub jako jedyna możliwość zrealizowania danej usługi. Mogą powstawać z różnego typu materiałów, które dostosowuje się do specyfiki terenu oraz rodzaju ładunku i jego masy. Obecnie do najbardziej wydajnych rozwiązań technologicznych należą: panele z tworzyw sztucznych, panele aluminiowe, płyty betonowe i płyty drewniane. Za wykonanie drogi tymczasowej odpowiadają wyspecjalizowane firmy, które dysponują ciężkim sprzętem i doświadczeniem.

Drogi tymczasowe z Lion’s Heart

Nasza firma Lion’s Heart od lat wykonuje profesjonalne zabezpieczenie terenu i montaż dróg tymczasowych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie i sprzęt, który pozwala nam zachować wysoki standard i bezpieczeństwo procesu. Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem.