Lion's Heart

logo lionsheart

Bezpieczny transport transformatora energetycznego – główne wyzwania

zabezpieczenie terenu przewoz transformatora

Transport transformatora energetycznego wymaga odpowiedniego przygotowania. Wszystko po to, aby przeprowadzić go sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie. Ze względu na swoje gabaryty, nowoczesne i rozbudowane transformatory stanowią spore wyzwanie dla specjalistów od logistyki. Jakie są największe wyzwania z przewozem tych urządzeń i jak sobie z nimi poradzić?

Przewóz transformatora energetycznego bywa skomplikowany

Bez wątpienia przewóz transformatorów energetycznych to skomplikowana procedura. W ich transporcie należy uwzględnić wiele aspektów, w tym m.in. gabaryty urządzenia oraz istniejące ograniczenia infrastrukturalne. Wszystko po to, aby z jednej strony zapewnić bezpieczeństwo sprzętu, a z drugiej nie wpłynąć negatywnie na stan dróg i zabudowań w obszarze trasy. Transport ponadgabarytowy jest regulowany przez polskie prawo i wymaga stosowania się do niego. Poniżej wymieniamy podstawowe wyzwania, przed którymi staje firma świadcząca przewóz transformatorów energetycznych.

Obowiązek prawny i administracyjny

W wielu przypadkach transport transformatora energetycznego podlega pod przepisy regulujące przewóz ponadgabarytowy. Jest to związane z tym, że rozmiar urządzenia przekracza wymiary podane w Ustawie Prawo o ruchu drogowym. W związku z tym osoba odpowiedzialna za transport musi uzyskać niezbędne pozwolenia i zgody. Czasami realizacja przewozu wymaga czasowego zamknięcia drogi lub ograniczenia na niej ruchu, a wszystko po to, aby zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa. Transport transformatora energetycznego możliwy jest dopiero po wypełnieniu obowiązku prawnego i administracyjnego.

Ograniczenia infrastrukturalne

Głównym wyzwaniem związanym z transportem ponadgabarytowym są ograniczenia infrastrukturalne. Na planowanej trasie mogą pojawiać się wąskie drogi, ronda, mosty lub tunele, przez które nie można bezpiecznie przewieźć ładunku. Ponadto w wielu sytuacjach dostępne drogi alternatywne nie są odpowiednio przygotowane i wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Wszystkie te czynniki należy uwzględnić jeszcze na etapie planowania dokładnej trasy i odpowiednio się do nich przygotować. Tylko w ten sposób minimalizuje się ryzyko tego, że w trakcie wykonywania usługi transportowej pojawią się nieoczekiwane okoliczności i przykre niespodzianki.

Budowa dróg tymczasowych i zabezpieczenie terenu

W określonych sytuacjach jedynym sposobem na kontynuowanie transportu transformatora energetycznego jest wybudowanie drogi tymczasowej oraz zabezpieczenie terenu pod ciężki ładunek. Należy zadbać o to już na etapie projektowania trasy. W tym celu nawiązuje się współpracę ze specjalistyczną firmą, która na co dzień zajmuje się projektowaniem i montażem dróg tymczasowych.

Drogi tego typu mogą powstawać z różnych materiałów. Przy ich wyborze bierze się pod uwagę warunki środowiskowe, specyfikę gruntu oraz gabaryty transformatora. Ze względu na jego dużą masę, droga tymczasowa musi być odporna na duże przeciążenia i wytrzymała eksploatacyjne. Do budowania tego typu objazdów wykorzystuje się m.in.: płyty betonowe, panele z tworzyw sztucznych, maty drogowe, płyty aluminiowe itp. Ze względu na specyfikę prac oraz dużą odpowiedzialność, warto postawić na doświadczonych specjalistów. Tylko w ten sposób zminimalizuje się ryzyko ewentualnych szkód i problemów związanych z przewozem transformatora energetycznego do miejsca docelowego.

Dostęp do specjalistycznego sprzętu

Przewóz ładunków ponadgabarytowych oraz układanie dróg tymczasowych wymagają odpowiedniego przygotowania sprzętowego. W tym obszarze stosuje się profesjonalne pojazdy i dźwigi, które są przygotowane do przewozu ciężkich ładunków o niestandardowych wymiarach. Czasami transport transformatora wymaga zaprojektowania dedykowanego pojazdu. Wówczas wyzwanie logistyczne znacznie wzrasta, podobnie jak koszty związane z jego realizacją. Optymalnie jest skorzystać ze wsparcia zewnętrznej firmy, która posiada specjalistyczny sprzęt, niezbędne uprawnienia oraz doświadczenie w wykonywaniu tego typu usług.

Praca w warunkach podwyższonego stresu

Nie ma co ukrywać, ale transport transformatora energetycznego prowadzony jest w sytuacji podwyższonego stresu. Kierowca oraz pozostali członkowie zespołu muszą mieć oczy dookoła głowy i zachować wzmożoną koncentrację. Ze względów bezpieczeństwa tego typu ładunki przewozi się przede wszystkim nocą i po głównych szlakach komunikacyjnych. Z drugiej strony dojazd do elektrowni lub dużego zakładu przemysłowego może znajdować się z dala od dróg ekspresowych i autostrad. To dodatkowo komplikuje sytuację. Wyzwaniem firmy logistycznej jest skompletowanie odpowiedniego zespołu oraz staranne przygotowania harmonogramu całego procesu, który następnie będzie realizowany. Im więcej przewidzisz na tym etapie, tym bezpieczniejszy i sprawniejszy będzie transport transformatora energetycznego do miejsca docelowego.

Budowa dróg tymczasowych z Lion’s Heart

Nasza firma Lion’s Heart od lat specjalizuje się w projektowaniu i budowie dróg tymczasowych oraz w zabezpieczaniu terenu pod inwestycje i usługi przewozu. Pomożemy Ci uporać się z wieloma wyzwaniami logistycznymi i infrastrukturalnymi, przed którymi staniesz. Usługi świadczymy w Polsce oraz w Europie. Zapraszamy do kontaktu z naszym specjalistą, aby zapoznać się z ofertą potencjalnej współpracy.