Lion's Heart

Infrastruktura niezbędna do rozbudowy sieci 5G w Polsce

budowa linii energetycznej

Rozbudowa sieci 5G w Polsce to jeden ze strategicznych projektów energetycznych polskiego rządu. W ten sposób nasz kraj dostosuje infrastrukturę i potencjał technologiczny do wymogów i aktów Komisji Europejskiej. Zgodnie z nimi sieć 5G powinna powstać we wszystkich obszarach miejskich w Unii Europejskiej już do 2025 roku. W związku z tym warto zastanowić się nad tym, jakiej infrastruktury potrzebujemy w Polsce, aby spełnić te wymagania.

O co chodzi z siecią 5G?

Na samym początku warto zastanowić się nad tym, czym właściwie jest sieć 5G. To skrót od piątej generacji sieci komórkowej. Jej założeniem jest przyspieszenie i zwiększenie wydajności tej technologii. Wszystko po to, aby odpowiedzieć na rosnące potrzeby użytkowników oraz umożliwić włączenie do sieci dodatkowych milionów odbiorników. Obecna infrastruktura nie jest wystarczająca. Rozwój sieci 5G w Polsce nie tylko wpłynie na wzrost komfortu życia codziennego mieszkańców, ale również poprawi cyberbezpieczeństwo.

Perspektywy rozwoju w Polsce

Polski rząd już jakiś czas temu wskazał rozwój sieci 5G jako jeden z priorytetów technologicznych naszego kraju. Docelowo duże nakłady mają korzystnie wpłynąć na poprawę jakości usług internetowych oraz telefonii komórkowych. Skorzystają z tego zarówno firmy prywatne, jak i końcowi użytkownicy. Wydajniejsza technologia to także poprawa cyberbezpieczeństwa Polski oraz usprawnienie działań administracyjnych.

Jakiej infrastruktury potrzebujemy w Polsce?

Aby rozwój sieci 5G w Polsce był możliwy, niezbędna jest profesjonalna infrastruktura. Tu musimy liczyć się z wielomilionowymi nakładami. To nie tylko budowa masztów sieci 5G, utwardzenie terenu pod inwestycję, stworzenie dróg dojazdowych, nowoczesne stacje bazowe telefonii komórkowych oraz poprawa sieci transportowo-łączących.

Sieci transportowo-łączące

Pierwsze inwestycje związane są z poprawą jakości i wydajności sieci transportowo-łączących. Operatorzy sieci komórkowej skupiają się również na wymianie stacji bazowych. Wszystko po to, aby swoją podstawową infrastrukturę przygotować na rosnące wymagania użytkowników i ich urządzeń mobilnych, a także dostosować ją do wytycznych związanych z siecią 5G.

Maszty 5G

Aby dostosować polską infrastrukturę do obsługi częstotliwości 700 MHz, 3,4–3,8 GHz oraz 26 GHz, należy wybudować sieć masztów 5G. Od lat powstają one w różnych lokalizacjach w Polsce. Tego typu maszty powstają ze starannie dobranych materiałów, które są wytrzymałe na warunki atmosferyczne i wiatry. Wysokość takiej konstrukcji to kilkadziesiąt metrów. Postawienie takiego masztu wymaga intensywnego przygotowania. Prace budowlane poprzedzone są dokładną analizą środowiskową. Następnie można przejść do przygotowania podłoża pod inwestycję, czyli zabezpieczenia terenu i budowy drogi dojazdowej.

Zabezpieczenie terenu pod inwestycję

Zanim konstrukcja masztu pod 5G powstanie, należy odpowiednio przygotować teren. Kluczem jest wyrównanie podłoża. Teren musi być zabezpieczony pod kątem utrzymania konstrukcji o dużej masie. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo budowy oraz wieloletnią wytrzymałość masztu. Zakres wykonywanych prac zależy od specyfiki gruntu. Za przeprowadzenie zabezpieczenia terenu powinni odpowiadać profesjonaliści. To oni będą w stanie trafnie ocenić specyfikę podłoża oraz zaplanować prace. W ich zakres wchodzą m.in.: utwardzanie gruntu, wyrównanie terenu, wykonanie niezbędnego odwodnienia i inne.

Budowa dróg dojazdowych do obsługi masztów

Kolejnym wyzwaniem jest stworzenie drogi dojazdowej, która ułatwi postawienie konstrukcji, obsługę masztów oraz ich serwisowanie. Należy o to zadbać na samym początku. Jest to związane z tym, że maszty sieci 5G często powstają w miejscach oddalonych od zabudowań. Oznacza to, że nie ma do nich dobrego dojazdu, który wytrzyma ruch pojazdów o dużej masie. Kluczem do zachowania bezpieczeństwa inwestycji jest budowa dróg dojazdowych. Te mogą powstawać z różnego typu materiałów, np. paneli kompozytowych, paneli aluminiowych, płyt drewnianych oraz betonowych. Materiał dobiera się bezpośrednio do specyfiki gruntu. Wszystko po to, aby droga posłużyła przez lata i pozwalała na bezpieczne prowadzenie prac serwisowych i ewentualnych prac naprawczych.

Profesjonalne drogi dojazdowe od Lion’s Heart

W budowie infrastruktury niezbędnej do rozbudowy sieci 5G w Polsce pomogą Ci nasi specjaliści. Jako Lion’s Heart od lat budujemy drogi dojazdowe oraz zabezpieczamy teren przy wielu inwestycjach o różnym charakterze. Na bazie doświadczenia i znajomości rynku jesteśmy w stanie dopasować projekt bezpośrednio do potrzeb klienta i specyfiki lokalizacji masztu sieci 5G. Prace wykonujemy z wykorzystaniem własnego sprzętu i z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Zapraszamy do bezpośredniego k